4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

“Freedom Convoy”: Přibližně 50 000 řidičů nákladních automobilů v Kanadě se bouří proti opatřením proti koronaviru

Neočkovaní kamioňáci smějí překročit kanadské hranice až po dvoutýdenní karanténě. Výsledné problémy přivádějí řidiče kamionů na barikády. Vzniká mnohakilometrová protestní kolona, který míří do hlavního města Ottawy.

V kanadských ulicích se rozjel obrovský protestní pochod. Pod názvem „Freedom Convoy 2022“ se do hlavního města Ottawy vydá v několikakilometrovém konvoji kolem 50 000 nákladních a osobních aut. Chtějí tam 29. ledna před parlamentem demonstrovat proti přísným požadavkům na koronavir. 

Hnutí bylo založeno na nových koronavirových pravidlech kanadského premiéra Justina Trudeaua, podle kterých mohou neočkovaní kamioňáci překročit kanadské hranice až po dvoutýdenní karanténě. Deklarovaným cílem protestní kampaně je zvrátit požadavek na očkování proti COVID-19 a všechna korona opatření kanadské vlády. 

Crowdfundingová kampaň organizátorů protestů Tamary Lich a BJ Dichtera zatím vybrala téměř šest milionů dolarů v darech na podporu zúčastněných jezdců. Tyto peníze jsou určeny na financování pohonných hmot a nákladů na živobytí. Organizátoři kontaktovali kanadské obyvatelstvo a emocionálně vysvětlili motivy protestního hnutí. Gofundme.com uvádí : 

“Pro naše kolegy Kanaďany skončil čas politického zneužívání. Naše současná administrativa zavádí pravidla a předpisy, které ničí samotné základy našeho podnikání, průmyslu a živobytí.” Žádáme federální vládu a požaduje, aby zastavila všechny mandáty proti jejímu lidu. (…) Děláme to pro naše budoucí generace a pro znovuzískání našich životů.“

Konvoj, který odstartoval v neděli, se každým dnem těší rostoucí oblibě mezi kanadským obyvatelstvem, na rozdíl od toho, co je často vykreslováno vládními úředníky a médii. Pod hashtagem FreedomConvoy2022  najdete videa a obrázky mnoha příznivců kampaně. 

Reakce Kanaďanů na původní kampaň připomíná vánoční kamion Coca-Coly. Rodiny s dětmi jezdí na předem vyhlášené trasy, aby zažili podívanou naživo a projevili svou podporu.  Kde se konvoj v kterou hodinu nachází, se zájemci dozvědí na   speciálně vytvořeném  webu .

Část kanadské vlády však toto nadšení obyvatel nechápe. Premiér Justin Trudeau v pondělí prohlásil, že účastníky akce bude malá menšina.

“Téměř 90 procent řidičů kamionů v Kanadě je očkovaných,” řekl novinářům. 

Trudeau viní z rostoucích protestů Konzervativní stranu a její politiky. V minulých týdnech opakovaně upozorňovali na hrozící kolaps dodavatelských řetězců, protože řada neočkovaných kamioňáků by kvůli zavedení povinného očkování uvízla od poloviny ledna ve dvoutýdenní karanténě. Kanadský premiér však nevidí řešení tohoto problému ve zrušení  očkovacího mandátu. Místo toho odpověděl:

“Lituji, že Konzervativní strana a konzervativní politici podněcují obavy Kanaďanů z kolapsu dodavatelského řetězce. Realita je taková, že vakcíny nás přes tuto situaci dostanou.”

Očkovací mandát kanadské vlády ve skutečnosti v posledních dnech vyústil v nedostatek zásob v obchodech s potravinami a maloobchodech. Konzervativní lédr Alberty Jason Kenney minulý týden požádal o dočasné pozastavení povinného očkování v dopravním průmyslu. V pondělí zveřejnil na Twitteru snímky prázdných regálů supermarketů v Albertě a požádal vládu o „okamžitou akci“. 

Organizátoři „Konvoje svobody“ mezitím na stránce své kampaně na Facebooku oznámili, že budou v protestu pokračovat. “Nevzdáme se a pojedeme do Ottawy,” řekla Tamara Lichová. 

 

Sdílet: