21. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA předaly Rusku odpověď na bezpečnostní návrhy

Agentura Bloomberg informovala, že Spojené státy předaly Rusku odpověď na jeho bezpečnostní návrhy.

Mezitím americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan opustil budovu ruského ministerstva zahraničí. Když opouštěl budovu, na dotazy novinářů nereagoval.

Ruské ministerstvo zahraničí následně potvrdilo, že Sullivan předal písemnou odpověď Washingtonu na ruský návrh bezpečnostních garancí do rukou náměstka ruského ministra zahraničí Aleksandra Gruška.

„Gruško přijal velvyslance USA v Moskvě Johna Sullivana na jeho žádost. Během schůzky šéf americké diplomatické mise předal písemnou odpověď americké administrativy na ruský návrh dvoustranné smlouvy o bezpečnostních zárukách,“ stojí v prohlášení ruského MZV.

Předání odpovědi na ruský návrh potvrdil i americký ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf americké diplomacie dodal, že v nejbližší době chce telefonicky jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Na konci roku 2021 Rusko zveřejnilo návrhy dohody se Spojenými státy a dohody s NATO o bezpečnostních zárukách. Zejména Moskva od svých západních partnerů požaduje právní záruky odmítnutí dalšího rozšiřování NATO na východ, připojení Ukrajiny k bloku a zřízení vojenských základen v postsovětských zemích. Návrhy také obsahují klauzuli o nerozmístění útočných zbraní NATO v blízkosti hranic Ruska a stažení aliančních sil ve východní Evropě na pozice z roku 1997.

První setkání mezi Ruskou federací a Spojenými státy, které bylo věnované dialogu o ruských iniciativách, se uskutečnilo 10. ledna na úrovni zástupců ministrů zahraničí. Následovalo jednání Rady Rusko-NATO v Bruselu a konzultace ve vídeňském sídle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. V návaznosti na jednání se 21. ledna v Ženevě konaly rozhovory mezi Lavrovem a Blinkenem. Lavrov po jednání s ministrem zahraničí USA řekl, že Washington slíbil, že během tohoto týdne zašle Rusku odpověď na návrhy bezpečnostních záruk. Lavrov poznamenal, že by bylo správné zveřejnit reakci Washingtonu na bezpečnostní záruky, zeptal by se na to Blinkena.

ZDROJ

 

Sdílet: