5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

COVID-19: Dánsko se osvobozuje

Jedna evropská země za druhou ukončuje nouzový režim Corona. U našeho severního souseda Dánska má skončit 1. února. To plánuje ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

Očekává se, že Dánsko od 1. února zruší všechna koronavirová omezení, s výjimkou vstupních požadavků.

Podle zpráv v dánském tisku informoval ministr zdravotnictví země Magnus Heunicke v dopise parlamentní skupiny, že vláda hodlá učinit tento termín “Dnem svobody”. Epidemická komise k tomu navrhla 5. února.

„Rád bych se řídil doporučením epidemické komise, ale tak, aby od 1. února 2022 byla zrušena klasifikace COVID-19 jako nemoci ohrožující společnost,“  napsal Heunicke .

Klasifikace COVID-19 jako „nemoc ohrožující společnost“, dánský protějšek německé „epidemie národního významu“, by měla být ve středu předem projednána ve zdravotnickém výboru a příští pátek by měla být zrušena ve Folketingu.

Epidemická komise své doporučení opřela o to, že s Omikronem lze zátěž na klinikách zvládat a ani při vysoké míře nákazy nehrozí přetížení nemocnic nadměrným počtem přijetí. V některých regionech již dochází ke snižování připravenosti.

Ostatní strany v dánském parlamentu již daly najevo, že projekt podporují.

Při vstupu do Dánska zůstanou zkušební a izolační předpisy v platnosti ještě čtyři týdny. Všechna omezení v Dánsku, od masek až po omezení výjezdu, však padnou.

 

Sdílet: