11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Blinken: V americké odpovědi Rusku jsou i „velmi pozitivní věci“

Americká odpověď na ruské bezpečnostní návrhy obsahuje „velmi pozitivní věci“, řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken. Americká strana konzultovala svou odpověď se spojenci.

„Existují některé velmi pozitivní věci, na nichž je třeba pracovat,“ řekl Blinken na tiskové konferenci.

Podle jeho slov odpověď USA obsahuje základní principy, kterých se USA nevzdají, ale Washington také „označil oblasti“, kde je možná spolupráce s cílem zlepšení bezpečnosti pro všechny, včetně Ruska. Uvedl, že jde o útočné raketové systémy na Ukrajině, problematiku vojenských cvičení, potenciální opatření týkající se kontroly zbrojení, snižování rizik. „Všechny tyto věci odrážejí společný zájem, včetně obav, o kterých hovořilo Rusko,“ řekl Blinken.

Americký prezident Joe Biden byl aktivně zapojen do psaní odpovědi Rusku. Do jeho textu podle Blinkena americký prezidenta vnášel změny a následně celý dokument odsouhlasil.

Odpovědi USA ohledně bezpečnosti byly koordinovány se spojenci a Ukrajinou

Odpovědi USA na návrhy RF ohledně bezpečnostních záruk byly koordinovány se spojenci a Ukrajinou, řekl novinářům americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Naše odpověď byla koordinována s Ukrajinou a (evropskými) spojenci. Obdrželi jsme jejich stanovisko a zahrnuli ho do našich odpovědí Moskvě,“ řekl Blinken.

Řekl, že NATO předá Moskvě svůj vlastní dokument. Podle jeho slov je také v souladu s reakcí Washingtonu.

Ve středu americký velvyslanec v Moskvě doručil ruskému ministerstvu zahraničních věcí písemnou odpověď z Washingtonu, týkající se bezpečnostních záruk.

Americká administrativa předložila Kongresu písemnou odpověď na bezpečnostní návrhy Ruské federace a ministr zahraničí Blinken uspořádá téhož dne brífink pro kongresmany.

„Předali jsme naši odpověď Kongresu a dnes večer je (členy Kongresu) informuji,“ řekl americký ministr zahraničí.

USA jsou připraveny pokračovat v dialogu s Ruskem

Spojené státy jsou připraveny pokračovat v dialogu s Ruskou federací o těch oblastech, v nichž trvá možnost spolupráce, prohlásil americký ministr zahraničních věcí Anthony Blinken.

„Jsme otevření dialogu, preferujeme diplomacii a jsme připraveni jít kupředu (v oblastech), kde je možnost spolupráce,“ řekl Blinken během tiskové konference.

Spojené státy dodají Ukrajině v příštích dnech další zásilku pomoci

Spojené státy dodají Ukrajině v nadcházejících dnech další zásilku bezpečnostní pomoci, řekl ve středu americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Tři šarže obranné vojenské pomoci dorazí tento týden do Kyjeva… a další budou následovat v nejbližších dnech,“ řekl v rozhovoru s novináři. Washington podle jeho slov poskytl v minulém roce Ukrajině více vojenské pomoci než v kterémkoli jiném roce předtím.

Blinken prozradil, jak dlouho USA pracovaly na odpovědi Rusku ohledně Ukrajiny

Americká administrativa a její spojenci během posledních měsíců vypracovávali odpověď na scénář, podle něhož by Rusko zahájilo „agresivní akce“ proti Ukrajině, přestože Moskva tyto plány kategoricky odmítá, řekl ve středu americký ministr zahraničí Anthony Blinken.

„Přestože se věnuji diplomacii, což je moje hlavní práce a povinnost, velmi pečlivě jsme se připravovali pro případ, že by se Rusko vydalo jinou cestou – cestou agrese,“ řekl Blinken během svého veřejného vystoupení o vývoji krize kolem Ukrajiny.

Dále uvedl, že tato práce pokračuje i v posledních měsících a zahrnuje přípravu koordinovaných „důsledků“ pro Ruskou federaci ze strany Spojených států a jejich spojenců v případě další eskalace ukrajinské krize.

ZDROJ

 

Sdílet: