12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenskyj chce sankce proti Rusku hned, a pořádné, Rusko to prý zvládne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má za to, že Rusko je schopné přežít uvalení dalších sankcí a vyzval k tomu, aby byly zavedeny již teď.

Dříve portál Axios s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Zelenskyj vyzval americké senátory, kteří nedávno navštívili Kyjev, aby se zavedením sankcí nečekali na možnou eskalaci ze strany Ruska, a zavedli omezení již teď.

„Zcela určitě,“ uvedl Zelenskyj v rozhovoru pro americké noviny Washington Post, když odpovídal na dotaz, zda podle něj Rusko, jenž má mnoho rezerv, vydrží další sankce.

„Proto byste měli uvalit výrazné sankce, oni (Rusko, pozn. red.) se na vás podívají a řeknou: ,Podívejte, my si s tím poradíme.´ Já si myslím, že to není správné,“ dodal prezident Ukrajiny.

„Podporuji zavedení sankcí teď,“ zdůraznil Zelenskyj.

Zmiňme, že Rusko mnohokrát odmítalo obvinění Západu a Ukrajiny z „agresivního konání“ a uvádělo, že nikoho neohrožuje a neplánuje na nikoho útočit. Podle Ruska informace o „ruské agresi“ jsou využívány jako záminka k tomu, aby mohlo být umístěno více vojenské techniky NATO poblíž ruských hranic.

V ruském ministerstvu zahraničí dříve uvedli, že vyjádření Západu o „ruské agresi“ a možnosti pomoci Kyjevu se vůči ní bránit jsou směšná a nebezpečná. Kromě toho západní země v poslední době vyjadřují své znepokojení z jakoby intenzivnějších „agresivních kroků“ ze strany Ruska poblíž ukrajinských hranic.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko přemísťuje vojska v rámci svého území a podle svého uvážení. To by podle jeho slov nemělo nikoho znepokojovat a nikoho to neohrožuje.

ZDROJ

 

Sdílet: