6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

MZV RF: USA a NATO zahájily „toxickou“ kampaň proti Moskvě

Spojené státy a země NATO místo toho, aby připravovaly reakci na ruské návrhy bezpečnostních záruk, zahájily „toxickou“ kampaň s falešnými obviněními proti Moskvě, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém komentáři.

Podle ruského ministerstva zahraničí v období od 15. prosince 2021, kdy Rusko oficiálně předalo Washingtonu návrh smlouvy o bezpečnostních zárukách a dohody o opatřeních bezpečnosti mezi Ruskem a zeměmi NATO, Moskva zaznamenala především zjevné pokusy americké strany zdržovat projednávání konkrétních parametrů navržených ruskou stranou na různých expertních úrovních a formátech.

„Místo toho, aby se Bílý dům a jeho západní spojenci zastavili a soustředili se na podstatu otázek, které jsou v ruských dokumentech nastoleny, zahájili extrémně toxickou informačně-propagandistickou kampaň, v níž naši zemi prezentují jako ,agresora‘, ,nepřítele civilizované Evropy‘ a ,hrozbu‘ pro mezinárodní stabilitu,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Na konci roku 2021 Rusko zveřejnilo návrh smlouvy s USA a návrh dohody s NATO o bezpečnostních zárukách. Moskva zejména požaduje, aby se západní partneři právně zaručili, že nebudou rozšiřovat NATO dále na Východ, že Ukrajina nevstoupí do bloku a že nebudou zřizovat vojenské základny v postsovětských zemích.

Napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině

Rusko opakovaně odmítá obvinění Západu a Ukrajiny z „agresivních akcí“ a tvrdí, že nikoho neohrožuje a na nikoho se nechystá zaútočit. Prohlášení o „ruské agresi“ slouží jako záminka k rozmístění další vojenské techniky NATO v blízkosti ruských hranic. Ruské ministerstvo zahraničí již dříve poznamenalo, že prohlášení Západu o „ruské agresi“ a možnosti pomoci Kyjevu se proti ní bránit jsou směšná a nebezpečná.

Kyjev a západní státy zároveň nedávno vyjádřily znepokojení nad údajným zintenzivněním „agresivních akcí“ Ruska v blízkosti ukrajinských hranic. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko přesouvá vojáky na svém území a podle vlastního uvážení. Podle něj to nikoho neohrožuje a nikdo by se neměl znepokojovat.

ZDROJ

 

Sdílet: