4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina zakázala vydávání tištěných médií v ruštině

Podle článku zákona, který vstoupil v platnost v neděli, musí všechna tištěná média na Ukrajině – regionální i celostátní – vycházet v ukrajinštině. Tištěná média v jiných jazycích mohou nadále podávat zprávy za předpokladu, že existuje také ukrajinské vydání.

16. ledna vstoupil na Ukrajině v platnost článek zákona, který zavazuje všechna tištěná média zveřejňovat je v úředním jazyce země. Média v jiných jazycích mohou být i nadále vydávána, pokud je vydání vytištěno také ve státním jazyce. Obsah a rozsah musí být stejný.

Média v angličtině, krymské tatarštině a úředních jazycích EU jsou z opatření vyloučena. Ruský jazyk výjimkou nemá!

Příslušný zákon „O zajištění fungování ukrajinštiny jako státního jazyka“ schválila Nejvyšší rada v dubnu 2019 a poté jej podepsal bývalý prezident Petro Porošenko. Definuje ukrajinštinu jako jediný státní jazyk. Občané jsou povinni ji využívat ve veřejných prostorách, včetně školství, kultury a sektoru služeb. Na osobní komunikaci se zákon nevztahuje. Kromě toho dokument zakládá trestní odpovědnost za veřejné znevažování národního jazyka. Za porušení se udělují pokuty.

Sláva fašistické Ukrajině!!!

 

Sdílet: