19. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kreml: USA slíbily nerozšiřovat NATO na východ při sjednocení Německa

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov pro CNN uvedl, že při sjednocení Německa USA slíbily, že nebudou rozšiřovat infrastrukturu NATO na východ, nenabylo to však formu právních záruk.

„Byl tam příslib z americké strany, bohužel nenabyl formy právně závazného dokumentu, ale byla tam záruka, že NATO nikdy nerozšíří svoji vojenskou a politickou infrastrukturu na východ,“ řekl Peskov.

Peskov dále uvedl, že NATO není holubice míru, ale instrument konfrontace, který se blíží k hranicím RF.

„NATO v našem chápání je organizace, která byla vytvořena pro konfrontaci, a ne kvůli ochraně. NATO není holubice míru, stability a rozvoje. A tato konfrontační zbraň se s každým dnem více a více přibližovala k našim hranicím,“ uvedl Peskov v rozhovoru pro CNN.

Rusko pozoruje postupný vpád NATO na území Ukrajiny a nemůže se s tím dále smiřovat.

„Pozorujeme postupný vpád NATO na území Ukrajiny se svojí infrastrukturou, svými instruktory, zásobami obranných a útočných zbraní, výcvikem ukrajinských vojáků a podobně,“ uvedl mluvčí ruského prezidenta, když popisoval pozici ruské strany ohledně Ukrajiny.

Peskov zdůraznil, že takový vývoj situace přivedl vztahy Ruska a NATO na „červenou čáru“, k situaci, kterou Moskva už více nemůže trpět. „A to bylo hlavní příčinou toho, proč prezident Putin řekl: ,Lidi, pro nás je tohle skutečná hrozba’. A to je reálná hrozba pro stabilitu a bezpečnost v Evropě a evropskou bezpečnostní architekturu,“ doplnil Peskov.

Ruská vojska na hranicích s Ukrajinou jsou podle mluvčího ruského prezidenta reakcí na napětí, které bylo vytvořeno v regionu.

„Ruská vojska se nacházejí na území Ruské federace vedle ukrajinské hranice a my považujeme za nezbytné je tam ponechat kvůli velmi napjaté situaci, nikoliv přátelské atmosféře, kterou vytvářejí různá cvičení NATO, stíhačky a špiónská letadla NATO, posouvání infrastruktury NATO k hranicím,“ uvedl dál Peskov. Dodal, že Rusko musí reagovat a přijímat opatření: „Proto jsou naši vojáci na našem území tam,“ vysvětlil.

Rusko nikomu nevyhrožuje vojenskou operací, no v případě dalšího rozšiřování NATO bude nuceno přijímat odvetná opatření.

Mluvčí ruského prezidenta se také vyjádřil k sankcím ze strany Západu.

„My jsme poměrně velká země a velmi velmisamostatní na to, abychom byli zranitelní před těmito sankcemi, musíte to pochopit,“ řekl Peskov během rozhovoru.

Poznamenal, že to, že USA nutí Rusko žít pod sankcemi, stimuluje Rusko rozvíjet vnitřní výrobu a ekonomiku, aby vykompenzovalo deficit určitých dovážených součástek a elementů.

„My sami vyrábíme, což urychluje naši národní ekonomiku,“ vysvětlil Peskov.

Podle Peskova ale můžou další sankce ve vztahu k Rusku, které zahrnují restrikce vůči ruským lídrům, vést k přerušení bilaterálních vztahů, což neodpovídá zájmům ani Moskvy ani Washingtonu. Tento krok Peskov označil za velkou chybu.

Koncem roku 2021 zveřejnilo Rusko návrhy smlouvy s USA a dohody s NATO o zárukách bezpečnosti. Moskva mj. žádá od západních partnerů právní záruky odmítnutí dalšího rozšiřování NATO na východ, zapojení do aliance Ukrajiny a založení vojenských základen v postsovětských zemích.

Ve středu 12. ledna se konalo v Bruselu zasedání Rady Rusko-NATO. Schůzka byla pokračováním v jednání o zárukách bezpečnosti mezi Ruskem a USA, které se konalo 9. a 10. ledna v Ženevě.

Ve čtvrtek se konaly ve Vídni konzultace v rámci OBSE o ruských návrzích na záruky bezpečnosti.

ZDROJ

 

Sdílet: