5. 10. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„A co tak svoboda slova a pluralita názorů?“ Ruské delegaci ve Vídni zablokovali Facebook

Oficiální stránka ruské delegace na vídeňských jednáních o vojenské bezpečnosti a kontrole zbrojení na Facebooku byla zablokována po zveřejnění příspěvků o bezpečnostních zárukách.

Ruská delegace přijela do Vídně na nové kolo jednání. Práce začíná obnovením našeho účtu na Facebooku, který byl zablokován „na vlně“ příspěvků o bezpečnostních zárukách. Aplikace Facebook, a co svoboda projevu a pluralita názorů?“ uvedla delegace ve zprávě na Twitteru.

✈️ 🇦🇹 Российская делегация прибыла в Вену на новый переговорный раунд.

📑‼️ Работа начинается с восстановления нашего аккаунта в #Facebook, заблокированного «на волне» постов по #ГарантииБезопасности.

⭕️ @facebookapp, как насчёт свободы слова и плюрализма мнений? pic.twitter.com/DSNq4owCmk

— Russian Arms Control Delegation in Vienna (@armscontrol_rus) January 16, 2022

Při pokusu dostat se na stránku delegace se zobrazí následující zpráva: „Tento obsah je momentálně nedostupný. Je možné, že vlastník obsah odstranil nebo k němu omezil přístup.” Sputnik se obrátil na společnost Facebook, aby se k věci vyjádřil.

Roskomnadzor následně požádal společnost Meta, která vlastní Facebook, aby účet odblokovala a vysvětlila důvody zablokování. Jak je zdůrazněno v dopise Roskomnadzoru, jednání správy Facebooku porušuje klíčové zásady svobodného šíření informací a neomezeného přístupu k nim. Agentura to považuje za cenzuru, která je podle ruské ústavy zakázána.

Konzultace s Ruskem

Tento týden začala série konzultací mezi Ruskem, USA a NATO o bezpečnostních zárukách. Ve středu se v Bruselu konalo zasedání Rady Rusko-NATO. Schůzka proběhla jako pokračování jednání o bezpečnostních zárukách mezi Ruskem a USA, jež se konala 9. – 10. ledna v Ženevě. Ve čtvrtek se po zasedání Rady Rusko-NATO konaly konzultace ve Vídni v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Rusko zveřejnilo koncem roku 2021 návrhy smlouvy s USA a dohody s NATO o bezpečnostních zárukách. Moskva žádá, aby západní partneři poskytli právní záruky dalšího nerozšíření NATO na východ, záruky, že Ukrajina nevstoupí do aliance, a že se nezřídí vojenské základny v postsovětských zemích.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov učinil v pátek prohlášení, že Rusku došla trpělivost ohledně aktivit Západu. RF čeká odpověď na své návrhy. Řekl, že když USA odmítnou návrhy RF o bezpečnosti, bude se na to reagovat s ohledem na všechny faktory.

ZDROJ

 

Sdílet: