17. 1. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zoufalý křik Litvy. Ministr zahraničí vyzval EU k odporu Číně

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis vyzval EU, aby kladla odpor Číně kvůli ekonomickému konfliktu mezi stranami.

Obchodní zástupkyně USA Katherine Taiová dříve v rozhovoru s výkonným viceprezidentem Evropské komise Valdisem Dombrovskisem vyjádřila připravenost pracovat s EU a jejími členy v zájmu odporu diplomatickému a ekonomickému nátlaku na Litvu ze strany Číny.

„Dnes potřebujeme velmi jasnou odpověď Evropy. Musí prohlásit, že se to netýká pouze trhu jedné konkrétní země. Je to prověrka pevnosti celého systému světového obchodu založeného na pravidlech. Evropa musí klást odpor,“ prohlásil Landsbergis v rozhovoru pro list The Financial Times.

Ministr zahraničí zdůraznil, že Vilnius se Pekingu nestaví a má právo na navázání obchodních a kulturních vztahů s Tchaj-wanem.

„Litva neudělala nic špatného, nic protizákonného, neporušili jsme žádné mezinárodní závazky. Právě naopak. To, co se dnes děje s našimi společnostmi, jednostranná změna názvu našeho velvyslanectví, to, co se děje se společnostmi dalších evropských států, je pravděpodobně protizákonné,“ dodal.

Litevský prezident Gitanas Nauseda dříve za chybu označil zřízení v Litvě zastupitelství Tchaj-wanu místo jeho hlavního města Tchaj-peje.

Vztahy mezi Litvou a Čínou se vyhrotily poté, co bylo ve Vilniusu otevřeno zastupitelství Tchaj-wanu. Čínské ministerstvo zahraničí kvůli tomu Litvě vyslovilo protest. Později Čína jednostranně snížila úroveň diplomatických vztahů s Litvou na úroveň chargé d’affaires. Ve většině států existují zastupitelství Tchaj-peje, hlavního města Tchaj-wanu, což pomáhá vyhnout se konfliktům s Čínou.

V USA vyslovili znepokojení v souvislosti se zprávami, že celní úřady Číny nepouští do země litevské zboží anebo zboží s litevskými komponentami, a rovněž odmítají nabídky importu z Litvy. Dombrovskis dříve řekl, že se čínské restrikce projevují na zboží z jiných zemí Evropské unie.

ZDROJ

 

Sdílet: