22. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nejvyšší soud USA zablokoval Bidenovu povinnost očkování

Nejvyšší soud Spojených států zastavil zavádění povinného očkování, které Bidenova administrativa zpravidla uložila Úřadu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (OSHA) společnostem s více než 100 zaměstnanci.

Rozhodnutí, vynesené poměrem hlasů 6:3, bylo oznámeno ve čtvrtek, přičemž tři nesouhlasné hlasy pocházely od liberálních soudců Stephena Breyera, Eleny Kaganové a Sonie Sotomayorové.

Pravidlo, které oznámil prezident Joe Biden v září, ale nebylo uzákoněno až o dva měsíce později, by vyžadovalo, aby společnosti zajistily očkování nebo týdenní testy na vlastní náklady. Dotklo se to asi 84 milionů amerických pracovníků a přepsalo by všechny ostatní státní zákony.

“OSHA nikdy takový příkaz nevydala. Ani Kongres,” uvedl soud ve svém 30stránkovém rozhodnutí, které podpořilo názor žalobců, že takové jednání překračuje legitimní pravomoci agentury a je jinak nezákonné. Rozsudek dále říká:

“Na základě toho, že žalobci pravděpodobně uspějí [v hlavním líčení], vyhovujeme jejich návrhu a příkaz zastavujeme.”

Americký úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (OSHA) má zákonnou pravomoc regulovat rizika na pracovišti, ale ne „nebezpečí každodenního života – jen proto, že většina Američanů má práci a je těmto nebezpečím vystavena 24/7 v týdnu“. Protože to by podle většinového názoru výrazně rozšířilo pravomoci agentury bez patřičného povolení od Kongresu.

 

Sdílet: