4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Regulační orgány EU a WHO vyzývají k ukončení posilování COVID, protože se ukázalo, že strategie selhala

Agentury EU pro léčivé přípravky, experti Světové zdravotnické organizace a bývalý předseda britské pracovní skupiny COVID Task Force poukázali na rostoucí důkazy, že posilovače mRNA COVID nefungují a strategie by měla být opuštěna.

Protidrogové úřady EU v úterý varovaly, že časté posilování COVID může ovlivnit imunitní systém, přičemž v současné době nejsou k dispozici žádné údaje, které by opakované “posilovače” ospravedlnily.

Stalo se tak měsíc poté, co regulační orgány EU pro léky uvedly, že má smysl podávat posilovače vakcíny COVID-19 již tři měsíce po prvním dvojitém očkování kvůli obavám z varianty Omikron.

Podle Evropské lékové agentury (EMA) by pokračování posilovací vakcinace každé čtyři měsíce mohlo představovat riziko přetížení imunitního systému a vést k únavě.

Místo toho agentura doporučila, aby země prodloužily intervaly mezi posilovacími očkováními a koordinovaly své programy se začátkem chladného období na příslušné polokouli – na základě strategií očkování proti chřipce.

“Použití dalších posilovacích očkování může být součástí nouzových plánů, ale opakovaná očkování v krátkých intervalech nejsou udržitelnou dlouhodobou strategií,” řekl během úterní tiskové konference Marco Cavaleri, vedoucí oddělení očkovací strategie EMA.

Posilovače “lze udělat jednou nebo možná dvakrát, ale není to něco, co bychom měli opakovat znovu a znovu,” řekl Cavaleri. “Musíme přemýšlet o tom, jak se můžeme posunout ze současné pandemie do endemické situace.”

Cavaleri uvedl, že k rozhodnutí, zda je pro novou variantu potřeba konkrétní vakcína, je zapotřebí více údajů o účincích Omicronu na vakcíny a lepší pochopení toho, jak se současná vlna vyvíjí.

“Předběžné výsledky z nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcíny proti symptomatickým onemocněním je u Omikronu výrazně snížena a časem klesá,” řekl Cavaleri.

„Je důležité, aby proběhla dobrá diskuse o volbě složení vakcíny, abychom se ujistili, že máme strategii, která není pouze reaktivní… a pokusili se najít přístup, který je vhodný pro budoucí variantu, které je třeba předcházet,“ dodal. .

Zrovna minulý měsíc Cavaleri jménem EMA prohlásil, že má smysl podávat posilovací očkování proti COVID již tři měsíce po prvním dvoudávkovém režimu, protože počet infekcí byl „extrémně znepokojující“.

“Zatímco aktuální doporučení je podat posilovací očkování nejlépe po šesti měsících, aktuálně dostupná data podporují bezpečné a účinné podání posilovací dávky již tři měsíce po ukončení léčby,” řekl Cavaleri na prosincové tiskové konferenci.

WHO varuje před opakovaným přeočkováním jako nevhodnou strategií proti novým variantám

Technická poradní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO) pro složení vakcíny COVID-19 (TAG-CO-VAC) 11. ledna varovala, že očkovací strategie založená na opakovaných posilovačích původního složení vakcíny pravděpodobně nebude vhodná ani udržitelná. “.

Expertní skupina zřízená WHO k posouzení účinnosti vakcín COVID uvedla, že poskytování nových dávek stávajících vakcín, když se objeví nové kmeny viru, není nejlepší způsob, jak bojovat s pandemií.

TAG-CO-VAC uvedl, že jsou potřebné a měly by být vyvinuty vakcíny COVID, které nejen zabraňují vážným onemocněním a úmrtím, ale mohou také zabránit infekci a přenosu.

Dokud takové vakcíny nebudou dostupné a virus SARS-CoV-2 se bude nadále vyvíjet, bude možná potřeba aktualizovat složení současných vakcín proti COVID, uvedla skupina.

COVID vakcíny musí být geneticky a antigenně podobné cirkulujícím variantám SARS-CoV-2, poskytovat účinnější ochranu proti infekci a vyvolat širokou, silnou a dlouhotrvající imunitní odpověď, aby se snížila potřeba následných posilovacích dávek, podle TAG -CO -VAC.

“Je konec, lidi,” napsal Alex Berenson, bývalý reportér New York Times a autor bestsellerů. “Kromě pár nešťastných Izraelců nedostane nikdo čtvrtou dávku původní vakcíny.”

Berenson napsal:

Každý, kdo má oči, vidí, že vakcína proti Omicronu nebude fungovat – a pokud jste nedostali třetí dávku, proč byste měli? Získáte mírně vylepšenou ochranu před potenciálně závažnými vedlejšími účinky po dobu maximálně týdnů.

„Namísto toho nyní WHO slibuje/požaduje vakcíny založené na aktuálně dominantním kmeni Sars-Cov-2. Tento slib je stejně prázdný jako jakýkoli jiný, který učinili zdravotní byrokraté a výrobci vakcín.”

Berenson poukázal na to, že jen za poslední rok existovalo nejméně pět „znepokojivých variant“, z nichž dvě se staly celosvětově převládajícími.

„Dokonce ani mRNA vakcíny nelze vyvinout a zpřístupnit dostatečně rychle, aby udržely krok s příslušným dominantním virovým kmenem,“ říká Berenson. “COVID je rychlejší než vědci.”

Britský expert vyzývá k léčbě COVID jako endemického viru podobného chřipce

COVID by se měl léčit jako endemický virus podobný chřipce a po posilovací kampani by mělo být zastaveno hromadné očkování, řekl Dr. Clive Dix, bývalý předseda Spojeného království Vaccine Task Force.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je endemická „nepřetržitá přítomnost a/nebo normální prevalence nemoci nebo infekčního agens v populaci v rámci geografické oblasti“, zatímco pandemie je epidemie „nekontrolovaná“. se rozšířila do několika zemí nebo kontinentů a obvykle postihuje velké množství lidí.

“Potřebujeme analyzovat, zda využíváme současnou obnovovací kampaň, abychom zajistili, že ohrožení budou chráněni, když to bude považováno za nutné,” řekl. „Hromadné očkování populace ve Spojeném království by mělo nyní skončit.

Dix vyzval k „zásadnímu přehodnocení“ britské strategie COVID a naléhal na ministry, aby „urychleně podpořili výzkum imunity COVID nad rámec protilátek“, aby zahrnoval B buňky a bílé krvinky zvané T buňky.

Dix uvedl, že by mělo dojít k posunu od šíření viru k léčbě nemocí a budoucím cílem by mělo být „zastavit postup vážného onemocnění u zranitelných skupin“.

Sdílet: