8. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Křeček vyhoví tisícovkám výzev a zapojí se u Ústavního soudu do řízení o zrušení povinného očkování

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček oznámil, že se zapojuje do řízení u Ústavního soudu o zrušení části vyhlášky o očkování proti covidu-19. Učinil tak poté, co se na něj obrátilo zhruba pět tisíc stěžovatelů, kteří se zněním vyhlášky nesouhlasí. Informovala o tom ČTK.

Na návrh 14 senátorů bude Ústavní soud projednávat zrušení části vyhlášky o povinném očkování. Ve středu úřad ombudsmana oznámil, že se Stanislav Křeček zapojí jako vedlejší účastník řízení.

„Lidé mne v posledních dnech zavalili lavinou žádostí, abych sám podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části vyhlášky. V této chvíli ale bylo logické využít možnost vstoupit do stávajícího řízení. Myslím, že teď, když jsem se k řízení u Ústavního soudu připojil, bude stížností na stávající podobu očkovací vyhlášky přicházet znatelně méně. Všem, kteří se na mne dosud obrátili, bych chtěl poděkovat za důvěru. Chápu, že pro mnohé jde o velmi citlivé téma,“ uvedl Křeček.

Vyhláška, kterou loni vydalo ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (za ANO), nařizuje lidem starším 60 let a vybraným profesím povinné očkování proti koronaviru, a to od začátku března.

Když se vyhláška přijímala, nynější ministr zdravotnictví Stanislav Válek (TOP 09) avizoval, že ji zruší. Nyní Válek slibuje, že představí novelu v průběhu února a slíbil, že zruší povinné očkování pro seniory.

Ombudsman minulý týden požádal ministra zdravotnictví o informace o plánovaných krocích jeho resortu. Podle Křečkovy mluvčí Markéty Bočkové odpověď zatím neobdržel.

Návrh k Ústavnímu soudu podepsalo 14 senátorů. Podle nich nařízené očkování porušuje Listinu základních práv a svobod a vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání. Před odchodem policistů varoval i policejní prezident Jan Švejdar.

„Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ řekl k vyhlášce senátor za TOP 09 Jiří Růžička.

O osudu vyhlášky bude rozhodovat většinově plénum, ve kterém je nyní 14 ústavních soudců z předpokládaných patnácti.

Proti povinnému očkování se již postavila část lékařů, příslušníků integrovaného záchranného systému i armády. V ozbrojených silách mezitím nařídili povinné očkování pro příjem nováčků. Armáda má zhruba 90% proočkovanost.

ZDROJ

 

Sdílet: