8. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pražská prokuratura předala případ Rusa Frančettiho Městskému soudu v Praze

Aleš Cimbala, mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství, informoval o tom, že státní zastupitelství v Praze předalo pražskému městskému soudu případ ruského občana Alexandra Frančettiho, který byl v září zadržen na letišti v Praze v důsledku dohodnutých akcí ukrajinských a českých bezpečnostních složek.

„Informuji, že Městské státní zastupitelství v Praze dokončilo předběžné zkoumání případu občana zadrženého 12. září 2021 na letišti v Praze a zaslalo Městskému soudu v Praze dokumenty potřebné pro rozhodování o možnosti vydání (daného občana) za účelem trestního stíhání,“ sdělil Cimbala agentuře RIA Novosti.

Z dokumentu, který byl zaslán soudu, vyplývá, že Rus Alexandr Frančetti může být vydán na Ukrajinu. Dané rozhodnutí bude posuzováno pražským soudem. Pokud rozhodne o vydání Frančettiho na Ukrajinu, bude případ po následné apelaci projednán Nejvyšším soudem ČR. Konečný verdikt ale v každém případě vynáší šéf českého ministerstva spravedlnosti.

Frančetti se v současné době nachází v pražské věznici Pankrác.

Případ Frančettiho

Ukrajina vydala mezinárodní zatykač na Alexandra Frančettiho již v roce 2019. Pronásledování ruského aktivisty souvisí s tím, že podpořil znovusjednocení Krymu s Ruskem v roce 2014, a dokonce založil jeden z oddílů domobrany Sevastopolu.

Občan Ruska byl na základě ukrajinského zatykače zadržen v říjnu 2021 na pražském letišti. Městský soud v Praze pak rozhodl o vzetí do vazby Frančettiho. Přímo v soudní síni advokát toto rozhodnutí napadl. Frančetti po zasedání soudu prohlásil, že odmítá obvinění vznesená proti své osobě. „Je to krok k fašismu,“ zaznělo.

MZV RF v souvislosti se zadržením Frančettiho prohlásilo, že nepřátelské akce proti ruským občanům budou mít následky, a že zahraničněpolitický rezort dělá vše, aby pomohl občanovi RF. Rusko očekává, že české úřady Frančettiho propustí.

ZDROJ

 

Sdílet: