2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Pfizer, J&J patří mezi farmaceutické společnosti obviněné z financování terorismu v Iráku

Panel tří soudců znovu otevřel 4. ledna žalobu proti pěti farmaceutickým společnostem obviněným ze spolufinancování teroristických útoků proti americkým vojákům v Iráku během „války proti terorismu“.

Soud z roku 2017 obviňující pět farmaceutických společností z financování teroristických útoků proti americkým vojákům a dalším Američanům v Iráku během „války proti terorismu“ jednomyslně rozhodl tripartitní panel washingtonského odvolacího soudu a obnovil řízení  a vrátil  zpět k projednání.

Žalobu proti pěti dotčeným společnostem – Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Roche a GE Healthcare – původně zamítl federální okresní soud ve Washingtonu, DC, v červenci 2020, než byl minulý týden obnoven.

Žaloba tvrdí, že pět společností pravidelně v letech 2005 až 2011 platilo úplatky úředníkům iráckého ministerstva zdravotnictví, včetně bezplatných léků a lékařského vybavení, aby si zajistily obchody s drogami.

Podle žaloby pak smlouvy těchto společností s iráckým ministerstvem zdravotnictví pomohly financovat „terorismus“ šíitské milice, která v tomto období zabíjela Američany.

Dotyčná milice, Jaysh al-Mahdi neboli „Mahdiova armáda“, v té době ovládala ministerstvo zdravotnictví.

Upravená žaloba byla podána jménem 395 Američanů zabitých nebo zraněných v Iráku během šestiletého období.

Žalobci požadují náhradu škody podle protiteroristického zákona (ATA), který stanoví, že žalobci musí poskytnout důkazy o tom, že teroristické útoky provedla organizace oficiálně klasifikovaná americkou vládou jako teroristická.

Zatímco Mahdího armáda nebyla oficiálně klasifikována jako teroristická organizace, žaloba tvrdí, že útoky armády v Iráku „naplánoval a zorganizoval“ Hizballáh, který Spojené státy v roce 1997 klasifikovaly jako teroristickou organizaci.

Původní žaloba také přiměla americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) k vyšetřování farmaceutických společností v roce 2018.

Údajná síť korupce a provizí

Obvinění v žalobě jsou založena na informacích získaných od 12 důvěrných svědků, veřejných a soukromých zpráv, smluv, e-mailové korespondence a dokumentů zveřejněných WikiLeaks.

Žaloba obsahuje 27stránkový seznam úmrtí a zranění amerických vojáků, kteří utrpěli při útocích Mahdího armády v letech 2005 až 2009, a rovněž nároky na bolest a utrpení od rodinných příslušníků a příbuzných obětí.

Jeden z hlavních problémů vznesených v žalobě se týká úplatků a provizí, které údajně v letech 2005 až 2011 zaplatilo pět společností uvedených v žalobě teroristům, kteří ovládali irácké ministerstvo zdravotnictví.

Žaloba tvrdí, že nezákonné platby poskytly pěti společnostem smlouvy s ministerstvem, které pak byly použity k “pomoci” teroristickým útokům proti Američanům.

Hlavním argumentem v původní žalobě je, že společnosti musely vědět, že irácké ministerstvo zdravotnictví jednalo de facto jako teroristická organizace, a že tyto znalosti měly vést těchto pět společností k tomu, aby všechny smlouvy s ministerstvem byly navrženy tak, aby že tyto znalosti odrážejí a chrání před možnou korupcí a zneužitím finančních prostředků.

Tento bod je kritický, protože podle amerických zákonů je nezákonné vědomě financovat teroristické skupiny.

Po americké invazi do Iráku v roce 2003 se rozpočet pro irácké ministerstvo zdravotnictví zvýšil z 16 milionů $ v roce 2003 na přibližně 1 miliardu $ v roce 2004 díky financování ze strany USA.

Podle žaloby Mahdího armáda převzala kontrolu nad iráckým ministerstvem zdravotnictví v roce 2004, v době, kdy různé politické skupiny v zemi převzaly vládní ministerstva, když USA vrátily moc Iráčanům.

Po převzetí ministerstva jej Mahdího armáda údajně používala jako prostředek k financování teroristických činů pomocí místních agentů k uplácení teroristů na místě a „neoficiálním“ prodejem zdravotnického materiálu na černém trhu, aby pokračovala ve financování teroristických operací.

Žaloba skutečně tvrdí, že mnoho úředníků zaměstnaných ministerstvem v té době byli vysoce postavení členové Mahdího armády. Tato skupina udržovala pevnosti v částech hlavního města Iráku Bagdádu a na jihu země a bojovala o kontrolu nad městy jako Basra a Amara.

Mahdího armáda byla zase loajální k Moktadovi al-Sadrovi, politické osobnosti popsané v New York Times jako „ohnivého“ duchovního, který používal eskadry smrti proti iráckým sunnitům a Američanům.

Skupina vznikla v roce 2003 po pádu Saddáma Husajna a působila jako garant bezpečnosti v distriktech ovládaných al-Sadrem. V roce 2004 Mahdiho armáda bojovala proti americkým silám v Najaf a Sadr City.

Podle žaloby farmaceutické společnosti finančně podpořily Mahdího armádu dvěma způsoby. Jednak prostřednictvím úplatků ve formě „slev“, které byly společnostmi vypláceny nikoli formou snížení ceny, ale poskytnutím „zdarma“ zdravotnického zboží až do výše 20 % z celkové hodnoty smlouva.

Tyto úplatky se podle žaloby vyšplhaly na miliony dolarů ročně. Je třeba poznamenat, že tato forma úplatkářství je na Blízkém východě běžná, protože na rozdíl od přímých peněžních převodů mohou společnosti požadovat toto „bezplatné“ zboží jako „charitativní“ dary, pokud jsou takové transakce odhaleny.

Další údajnou formou finanční pomoci od pěti společností bylo využití místních agentů k registraci jejich společností, získání vládního souhlasu k používání jejich produktů v tuzemsku a vyjednávání smluv.

Žaloba popisuje platby těmto zprostředkovatelům jako „jemně maskované úplatky“.

V letech 2004 až 2013 měly dotyčné společnosti také provozovat „úplatkový fond“ pod záminkou placení za služby zákazníkům a další služby související s produkty, které prodávají.

Tyto úspěchy byly “iluzorní” a peníze místo toho šly do kapes zkorumpovaných úředníků z ministerstva zdravotnictví a místních zástupců, tvrdí žalobci.

Mezi zboží, které se v tomto období údajně prodalo iráckému ministerstvu zdravotnictví, patří elektrokardiografické přístroje GE, katetry Johnson & Johnson a antiepileptika, Depo-Provera, antikoncepční stříkačka vyrobená společností Pfizer, Seroquel, antipsychotická droga vyrobená společností AstraZeneca, a Herceptin, lék na rakovinu prsu vyráběný společností Roche.

Kvůli „provizím“ a „bezplatnému“ zboží, které bylo k dispozici členům Mahdího armády, se domobrana stala americkým úředníkům známá jako „Pill Army“, protože jejich bojovníci často dostávali léky na předpis jako léky. Tyto léky by pak mohly být dále prodány.

V návrhu zprávy z americké ambasády v Bagdádu ze srpna 2007 bylo irácké ministerstvo zdravotnictví obviněno z provozování „systému pro zneužívání drog“ a „operace otevřeně pod kontrolou Mahdího armády“.

Násilné činy proti Američanům byly financovány z farmaceutických peněz

Žaloba tvrdí, že úplatky od Mahdího armády usnadnily získávání zbraní, výcvik a logistickou podporu.

Ve skutečnosti žaloba tvrdí, že irácké ministerstvo zdravotnictví a Mahdího armáda byly v té době v podstatě zaměnitelné. Na konci roku 2004 bylo ministerstvo pro Američany příliš nebezpečné a „fungovalo spíše jako teroristický aparát než zdravotnická organizace“, přičemž al-Sadr plakáty zdobily jeho sídla a nemocnice slogany jako „Smrt Americe „byly poskytnuty .

Uvádí se, že nemocnice a sanitky byly použity jako součást teroristických útoků Mahdího armádou, zatímco ministerstvo údajně zaměstnávalo kolem 15 000 ozbrojených mužů známých jako Facilities Protection Service a ministerské potřeby, jako jsou vozidla a uniformy pro terorismus a využívalo další kriminální aktivity. , včetně únosu.

Řada takových incidentů je podrobně popsána ve stížnosti.

V dubnu 2006 například americké ozbrojené síly zatkly sedm bodyguardů tehdejšího ministra zdravotnictví Aliho al-Shemariho poté, co na ministerstvo vstoupil sunnitský zdravotnický úředník pod záminkou ucházet se o ministerský post a nebyl již nikdy viděn.

Masové únosy, k nimž v Bagdádu opakovaně docházelo v letech 2006 a 2007, byly rovněž obviňovány ze služby ochrany zařízení, přičemž oběti byly často odváženy do suterénu ministerstva zdravotnictví, kde byly mučeny a někdy i zavražděny.

Tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Hakim al-Zamili byl v té době také zatčen americkými silami a obviněn ze zmizení dalšího náměstka ministra Ammara al-Saffara, jehož tělo nebylo nikdy nalezeno.

Ve zprávě mezinárodní zpravodajské služby Stratfor je al-Zamili obviněn z „prodeje zdravotnických služeb a vybavení za miliony dolarů, které později předal šíitským milicím“.

Při jiných incidentech byly ze střechy ministerstva zdravotnictví vypáleny minometné granáty na americké jednotky a sunnitské čtvrti.

Násilí páchané ministerstvem zdravotnictví zašlo tak daleko, že kabel ministerstva zahraničí z roku 2006 dostupný na WikiLeaks jej nazval „Department of Arms Transportation“.

Po znovuotevření žaloby soudci obvodu DC zjistili:

Žaloba popisuje, jak Jaysh al-Mahdi řídil ministerstvo a využíval ho jako teroristické ústředí.

Pokud budou tato obvinění přijata, jednání obžalovaných s ministerstvem se rovnalo přímému jednání s teroristickou organizací. Ministerstvo tedy nebylo nezávislým prostředníkem, který by přerušil kauzální řetězec, ale fasádou pro Džajše al-Mahdího.

Farmaceutické společnosti musí na obnovenou žalobu reagovat

Žaloba byla podána po vyšetřování právnických firem Sparciano & Andreson a Kellogg, Hasen, Todd, Figel & Frederick z Washingtonu, DC.

V žalobě advokátní kanceláře tvrdí, že pět jmenovaných společností si bylo vědomo toho, že jejich obchodní praktiky jsou nevhodné a možná i nezákonné na základě urovnání, které dříve uzavřely na základě předchozích obvinění zahrnujících stejnou taktiku, a dokonce i někteří stejní zprostředkovatelé byli využíváni jako součást Program ropy za potraviny sponzorovaný OSN před invazí do Iráku v roce 2003.

Po znovuotevření žaloby vydaly dotčené společnosti společné prohlášení, v němž popírají jakékoli pochybení.

V roce 2018 ministerstvo spravedlnosti zahájilo samostatné vyšetřování společností, které vyšlo najevo, když AstraZeneca zmínila žalobu v podání cenných papírů z roku 2018.

Společnosti Pfizer, Roche a Johnson & Johnson rovněž potvrdily vyšetřování v letošních zprávách SEC.

Není jasné, jaký je aktuální stav vyšetřování ministerstva spravedlnosti nebo proč se žaloba znovu otevřela rok a půl poté, co byla původně zamítnuta.

Srovnání v případech údajné korupce v zahraničí není alespoň pro některé společnosti jmenované v žalobě žádnou novinkou.

V roce 2011 společnost Johnson & Johnson souhlasila s vyrovnáním ve výši 70 milionů USD vyplývajícím z občanskoprávních a trestních obvinění, že její dceřiné společnosti podplácely úředníky v zemích jako Řecko, Polsko a Rumunsko a také v rámci Irácké ropy pro potraviny “.

A v roce 2010 společnost GE zaplatila vyrovnání ve výši více než 23 milionů dolarů, aby objasnila obvinění Komise pro cenné papíry a burzy USA, že společnost platila úplatky v rámci programu „Oil for Food“.

Sdílet: