27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ohlušující ticho z prezidentského paláce nevěstí nic dobrého…

Ano, ohlušující ticho z prezidentského paláce ohledně tzv..  „obranné smlouvy mezi SR a USA“ , nevěstí nic dobrého. A to z několika důvodů.

Jedním z těch nejvážnějších důvodů je, že prezidentka Čaputová ve všech závažných situacích jednala v neprospěch Slovenské republiky a jejích občanů. Schválení celoplošného testování, zmaření refenda či otevřená podpora vakcinačního apartheidu je jen část její  „protislovenské“  činnosti.

Jiným z důvodů je její přímé obvinění bývalým premiérem Matovičem z toho, že „chodila během vládní krize kuť pikle s velvyslankyní USA“. 

V sobotu ráno jsem si úplnou náhodou podívala v RTVS zajímavý dokumentární film s názvem „Camp century – skryté město pod ledem“,  ve kterém se mluví o americké vojenské základně v Grónsku, kterou povolila vystavět dánská vláda v padesátých letech minulého stočí, během závodu zbrojení ve Studené válce, která tehdy nabírala na intenzitě. 

O tom, co zanechala americká armáda na území Grónska, když kvůli neúspěchu projektu podzemní jadernou základnu opustila, se mlčí, tak jak se mlčí io ekologických dopadech, které hrozí nejen Grónsku. Ano, americká armáda zanechala pod ledem kolem 10 tisíc tun radioaktivního odpadu, toxické polyvinylchloridy a tuny nafty. Jaké dopady to může mít na celou oblast, vědci teprve odhadují.

V jednom ze svých článků s názvem „O čem ekoaktivisté mlčí – zbrojení a války“ jsem se tomuto tématu věnovala.   

O skutečnosti, že přijetím takové smlouvy hrozí Slovensku ztráta suverenity se ve společnosti už mluví, ale mělo by se začít mluvit io tom, jaké budou ekologické dopady na zemi.

Je velmi smutné, že paní prezidentka, kterou média zviditelnila a proslavila právě jejím enviromentálním cítěním a přesouváním skládek s odpadem, mlčí. A mlčí právě tehdy, když by mlčet neměla. Proto občany zajímá důvod tohoto ohlušujícího ticha z prezidentského paláce. Ticha, jehož následkem může být nejen ztráta suverenity státu a zcela vazalství a podřízení se jinému státu, ale také obrovské ekologické problémy. O přímém vojenském ohrožení, pokud se ze Slovenska stane jedna velká vojenská základna v snad ani nemusím psát.

Osobně si však myslím, že jednou z příčin ohlušujícího ticha v prezidentském paláci, mohou být i události, které se udály v Kazachstánu a proto to ticho, nevěstí nic dobrého…

Devana

 

Sdílet: