2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Obranná dohoda s USA: Nejdříve Slovensko, pak Česko? Konečná varuje před americkými plány

Europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná se vyslovila proti obranné dohodě mezi Slovenskem a USA. Varovala před rizikem, že země ztratí část své suverenity a že se americká armáda bude chtít usídlit i v Česku.

Slovensko rozděluje vyjednaná dohoda o obranné spolupráci se Spojenými státy. Na jejím základě by Spojené státy poskytly v přepočtu 2,2 miliardy korun na modernizaci letišť Malacky-Kuchyňa a Sliač. Výměnou za to by je američtí vojáci mohli bez nájemného využívat pro vlastní účely po dobu deseti let.
Jednání o dohodě probíhala ještě za minulé vlády Petera Pellegriniho v roce 2019. Následně je ale ukončila s tím, že navrhované podmínky jsou pro Slovensko nevýhodné. Jednání dokončil kabinet Igora Matoviče a Eduarda Hegera (oba OĽaNO). Podle vlády se jedná o standardní smlouvu, která má vyjasnit spolupráci a přítomnost amerických vojáků v zemi. V případě konfliktu by usnadnila eventuální operace Američanů na Slovensku.

Opačného názoru je slovenská opozice, podle které dohoda omezuje slovenskou suverenitu. Podle šéfa Směru-SD Roberta Fica dohoda bude mít přednost před slovenskými zákony a slovenské úřady budou mít omezené kontrolní a další pravomoci vůči americkým vojákům. Podobného názoru je i generální prokurátor, jehož úřad zaslal 35 zásadních připomínek. Návrh přitom odmítá jako celek.

Konečná na svých stránkách varuje, že tato letiště budou využívat Spojené státy pro své válečné operace v cizině.

„A za sebe vidím jako zásadní rozdíl, pokud sloužilo letiště k obraně vlastního státu, anebo pokud má sloužit jako týlové zajištění např. pro létající tankery jiných mocností, které se připravují na delší dolet svých bojových letadel. Nenapadá vás možný cíl jejich letů? Mě ano!“ napsala europoslankyně.
Podle ní by Spojené státy mohly chtít usadit svou armádu i v České republice, o čemž se již uvažuje.

„O podobném využití letiště se uvažuje i v Moravskoslezském kraji. Konkrétně o letišti v Mošnově. I o něj má zájem americká armáda. Tady však nejde o letiště státu, ale o majetek Moravskoslezského kraje. Buduje se zde obrovské multimodální překladiště (spojení silniční, železniční a letecké přepravy). Tak se přímo nabízí možnost, že některé haly už koupili američtí investoři. A komu je do budoucna pronajmou, je už na nich,“ míní Konečná.

Připomněla, že v minulosti se tehdejší místopředseda ODS Alexandr Vondra o možnosti vybudování americké základny v Mošnově již zmiňoval. Varovala proto před plány nové vlády Petra Fialy (ODS). „Proto mi není lhostejná situace na Slovensku. I u nás má pravicová vláda v parlamentu většinu a může se opřít i o většinu v senátu. A mohou si prohlasovat i zřízení základny,“ míní Konečná.

„Jako matka i jako politička udělám vše pro to, aby u nás žádná cizí základna nevznikla! A snad i touto svou úvahou dodám energii přátelům na Slovensko, aby se i oni úspěšně ubránili zřízení americké základny a zachovali si svou vlastní suverenitu!“ zasadila se o české národní zájmy předsedkyně KSČM.
V sobotu slovenský ministr obrany Jaro Naď (OĽaNO) se nechal slyšet, že někteří oponenti dohody se Spojenými státy slouží cizím státním zájmům. Dohodu musí schválit vláda, ratifikovat parlament a podepsat prezidentka Zuzana Čaputová.

ZDROJ

Sdílet: