27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelská studie odhalila nepříznivou tendenci po očkování čtvrtou dávkou. Zpochybňuje její účinnost

Aplikace čtvrté dávky vakcíny proti covidu-19 nevede k žádoucímu efektu, ukazuje poslední izraelská studie. Uvádí se, že po čtvrté dávce se hladina protilátek sice zvyšuje, ale netrvá to dlouho, následně se totiž vrací na stejnou úroveň jako po třetí dávce. V současné době není známo, čím je způsobena tato tendence.

Německá média s odvoláním na izraelskou profesorku Gili Regevovou informovala o tom, že poslední izraelská studie zaznamenala pětinásobný růst protilátek po aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti koronaviru. Špatnou zprávou je to, že zvýšená hladina protilátek začíná rychle klesat již krátce po aplikaci očkovací látky.

„My vidíme určitý nárůst počtu protilátek, ale toto zvýšení není příliš působivé,” konstatovala vedoucí výzkumu Gili Regevová.

Podle slov odbornice zatím není jasné, zda by čtvrtou dávku vakcíny měly dostávat všechny skupiny obyvatelstva, tvrdí totiž, že zatím chybí potřebné informace. Nepopírá však důležitost posilujícího očkování v případě aplikace třetí dávky vakcíny.

Výzkum byl prováděn mezi lidmi, kterým byla poskytnuta vakcína stejné firmy, což i v případě prvních třech dávek. Tento týden v Izraeli začal další průzkum, který má zjistit účinnost aplikace čtvrté vakcíny v případě očkování jinou vakcínou.

ZDROJ

 

Sdílet: