4. 6. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zastaví se hromadné očkování společností Pfizer v Izraeli?

Masivní nárůst případů i přes plošné očkování v létě a na podzim znamená skutečné strádání

Izrael, jedna z nejvíce proočkovaných zemí na světě, nyní čelí dalšímu nárůstu infekcí, které každým dnem exponenciálně přibývají. Přes pozdní léto a na podzim byl proveden masivní posilovací program, protože průlomové infekce způsobené variantou Delta vyvolaly vážné otázky o programu hromadného očkování. TrialSite informoval o několika nemocnicích, které uvedly, že většina jejich pacientů byla očkována. Koneckonců, přes 65 % populace je očkováno, přičemž téměř polovina populace země dostává posilovací dávku. Podle jednoho datového bodu tam byly podány dostatečné dávky k úplnému naočkování více než 90 % populace. Pomalu však narůstá neochota, což lze přičíst souhře různých faktorů, do kterého TrialSite přechází níže. Zatímco vakcíny vedly k nižším úmrtnostem a hospitalizacím, jedním z hlavních předpokladů záznamů o očkování a rozdílu mezi očkovanými a neočkovanými lidmi je schopnost zabránit infekci a přenosu.

Od srpna do října zažil Izrael nejhorší vlnu od vypuknutí pandemie, přestože patřil mezi nejsilněji proočkované populace. Naprostá většina starších lidí a lidí středního věku byla očkována před létem. Počet případů výrazně poklesl a donedávna se stabilizoval. Od konce prosince případů rapidně přibývalo.

K 15. prosinci země hlásila 627 nových případů. Toto číslo vyletělo do 2. ledna na 5 060. Tisk je znepokojen. Nedávno FirstPost uvedl, že premiér Naftali Bennet řekl na začátku týdenního zasedání izraelského kabinetu, že počet případů bude brzy v desítkách tisíc denně. Ale jak to může být s tolika pasáky? Od července bylo podáno 4,2 milionu přeočkování v zemi s pouhými 9,3 miliony obyvatel.

Přichází „bouře

Premiér však uvedl, že „v těchto dnech se na nás valí bouře“. S více než 5 000 případy se to nedalo očekávat a znovu to vyvolává kritické otázky ohledně použití vakcíny COVID-19 založené na mRNA společnosti Pfizer-BioNTech známé jako Comirnaty.

Na znamení možné katastrofální situace premiér na záznamu řekl: “To jsou čísla, která svět nezná a která neznáme ani my.”

Vláda se bude snažit udržet ekonomiku otevřenou navzdory rychle rostoucímu přílivu, přičemž k ochraně slabých zaujme přístup založený na riziku. Počet úmrtí naštěstí poklesl a nerostl, ale s rostoucím počtem nových infekcí by se to mohlo změnit, i když od Omikronu.

Čtvrtá dávka

Jak uvádí tisková agentura Reuters, izraelské zdravotnické úřady nyní nabídnou čtvrtou dávku pro imunokompromitované a starší lidi a možná i pro další rizikové skupiny. Zdravotníci však musí zahájit kritickou kontrolu tohoto vakcínového produktu. To, že se každých pár měsíců vyžaduje přeočkování, není v žádném případě normální. Zatímco jednou z předpokládaných výhod vakcín na bázi mRNA byla flexibilita při rychlém vývoji aktualizací pro nové mutanty, svět stále čeká na vakcínu Pfizer pro Omikron.

Zatímco tiskové zprávy společnosti Pfizer se na začátku prosince jevily jako pozitivní, některá data naznačují hrozivou situaci – že vakcína vyprchá během několika měsíců, a obavy, že Omikron může být schopen uniknout přirozeným a vakcínou vyvolaným protilátkám. Odpovědi zatím nejsou jasné – je potřeba více dat.

Sdílet: