28. 9. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Protesty v Almaty přerostly v ostré střety s policií. Prezident Kazachstánu zavedl výjimečný stav

Kazachstánský prezident Kasim-Žomart Tokajev v reakci na demonstrace na západě země vyzval protestující, aby nedestabilizovali situaci v zemi a prohlásil, že se vláda rozhodla snížit cenu na zkapalněný ropný plyn. Nehledě na prohlášení prezidenta, protesty se jen rozšířily a přerostly v ostré střety s policií.

Začátkem nového roku se obyvatelé měst Žanaozen a Aktau v Mangystauské oblasti, ropném regionu na západě Kazachstánu, vydali na protestní demonstrace kvůli dvojnásobnému zvýšení cen na zkapalněný ropný plyn. Ministerstvo energetiky uvádělo, že počínaje 1. lednem cena na LPG se určuje na elektronických burzovních aukcích na základě poptávky a nabídky.

Kazašský prezident Kasim-Žomart Tokajev nařídil zřídit vládní komisi za účelem projednání a vyřešení vzniklé situace. Později Tokajev na svém twitterovém účtu informoval o tom že vláda rozhodla o snížení cen na zkapalněný ropný plyn v Mangystauské oblasti.

„Vláda v rámci jí poskytnutých pravomocí za účelem zajištění stability v zemi přijalo rozhodnutí snížit v Mangystauské oblasti cenu na zkapalněný ropný plyn do 50 tenge za jeden litr (kolem 2,52 korun, pozn. red.),“ napsal politik.

Ve svém následujícím tweetu Tokajev požádal občany, aby se vyhnuli účasti na akcích, které mohou destabilizovat politickou situaci v zemi.

„Obracím se s prosbou na demonstranty, aby nenásledovali výzvy destruktivních osob, které mají zájem o podkopání stability a jednoty naší společnosti. Další sociální a ekonomické požadavky budou probrány zvlášť, a to během zítřejší pracovní porady v hlavním městě,“ dodal Tokajev.

Protesty v Kazachstánu

Nehledě na zveřejněné prohlášení kazachstánského prezidenta, napětí na ulicích Mangystauské oblasti stále neutichá. Skupina protestujících se dnes pokusila vzít útokem místní administrativu.

Podle řady zdrojů se protesty rozšířily na další města Kazachstánu. V současné době na území republiky nefungují chatovací aplikace Telegram, WhatsApp a další. Původní příčinou protestů byla nespokojenost s prudkým nárůstem cen na zkapalněný ropný plyn, pak ale na demonstracích začali zaznívat politické požadavky.

Demonstranti v Almaty tak zamiřili na náměstí Republiky ve městě Almaty, kde začaly zaznívat politické požadavky. Na náměstí tak byli přivolání policisté. Uvádí se, že protestující zničili některá policejní auta a zbili jednoho policistu. Proti demonstrantům pak byly použity zábleskové granáty a slzný plyn.

Uvádí se, že prezident Kazachstánu Kasim-Žomart Tokajev v reakci na situaci zavedl výjimečný stav v Almaty a v Mangystauské oblasti.

„V souvislosti s vyostřením situace a za účelem zajištění veřejné bezpečnosti, obnovení práva a pořádku, ochrany práv a svobod občanů podepsala hlava státu Kasim-Žomart Tokajev zavedení v Mangystauské oblasti a ve městě Almaty výjimečný stav, který bude platit od 5. do 19. ledna 2022,“ stojí v prohlášení.

ZDROJ

 

Sdílet: