2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nejhnusnější od smrti Floyda. Zvláštní zpravodaj OSN chce řešit brutální zásahy policistů Nizozemska

Střety policie s demonstranty během protivládních protestů v Amsterdamu vyvolalo pobouření ze strany zvláštního zpravodaje OSN pro mučení a kruté a nelidské zacházení Nilse Melzera. Na svém twitterovém účtu Melzer sdílel záběry brutálních zásahů nizozemských policistů a označil tyto scény za nejhnusnější od doby smrti Afroameričana George Floyda.

Před dvěma dny na Muzejním náměstí v Amsterdamu proběhly protestní akce proti anticovidovým omezením, které skončily střety s policisty. Na internetu a v médiích se objevila spousta záběrů tvrdého jednání policejních příslušníků, což nepobouřilo samotné Nizozemce, ale i zástupce OSN. Proti postupu nizozemské policie při konání protestní akce se důrazně ohradil zvláštní zpravodaj Organizace spojených národů pro mučení a kruté a nelidské zacházení Nils Melzer, který na svém Twitteru vyjádřil přesvědčení, že policejní důstojníci a jejich nadřízení musí být stíháni z trestního činu mučení.

„Je to jedna z nejhnusnějších scén policejní brutality, kterou jsem viděl po smrti George Floyda,” začal silným porovnáním Melzer. „Tito důstojníci a jejich nadřízení musí být stíháni z trestního činu mučení! Toto barbarství musí skončit hned! Již brzy pošlu oficiální protestní notu,” prohlásil dotyčný.

Protesty v Nizozemsku

Magistrát Amsterdamu, prokuratura a policie zakázaly provádění 2. ledna demonstrace ve městě proti omezením za účelem boje proti covidu-19 kvůli odmítnutí organizátorů zajistit bezpečný průběh akce. To znamenalo omezit počet účastníků na 3,5 tisíce. Organizátoři však uvedli, že očekávají účast 25 000 lidí a chystají se projít celým městem.

Tisíce demonstrantů se v neděli odpoledne sešly na Muzejním náměstí a pochodovaly městem. Demonstranti vystoupili s požadavky na svobodu a zrušení omezení, zejména zrušení lockdownu a otevření obchodů a kaváren.

Důvodem střetů se strážci zákona byl fakt, že někteří demonstranti chtěli jít mimo trasu, kterou úřady pro demonstranty určily. Policisté použili proti demonstrantům služební psy.

ZDROJ

 

Sdílet: