27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kaufland dostal obří pokutu

Prezident polského Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele uložil společnosti Kaufland Polska Markety pokutu v přepočtu téměř tři čtvrtě miliardy korun za nekalé využití smluvní výhody a za nesprávné označování zemí původu prodávané zeleniny. Dnes o tom informovala veřejnoprávní informační stanice TVP info.

Předseda Úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitele v průběhu řízení uvedl, že Kaufland Polska Markety požadovala po dodavatelích snížení ceny zemědělských a potravinářských výrobků po jejich prodeji a neoprávněně využila své smluvní výhody. Některým dodavatelům zemědělských a potravinářských výrobků společnost účtovala i další slevy, které nejsou ve smlouvě stanoveny, ukázalo šetření.  Pokuta za tyto praktiky je 124 milionů zlotých.

Úřad  také uložil pokutu společnosti Kaufland Polska Markety ve výši 13,2 milionu zlotých za nesprávné označování zeleniny zemí původu. Kontroly obchodní inspekce zjistily, že v obchodních řetězcích systematicky dochází k situacím, kdy jsou  u zeleniny uváděny nepravdivé údaje o jejich zeměpisném původu, informoval úřad.

Připomeňme, že polský Úřad ochrany hospodářské soutěže loni také  vyměřil obchodnímu řetězci Biedronka, ve vlastnictví společnosti Jeronimo Martins Polska s portugalskými vlastníky, pokutu více než 60 milionů zlotých (v přepočtu asi  325 milionů korun) – řetězec podobně jako Kaufland uváděl zákazníky v omyl pokud jde o zemi původu ovoce a zeleniny.

Jan Urbach

 

Sdílet: