Na začátku tohoto týdne byl v jihovýchodním Washingtonu zastřelen muž. Šlo o 225. vraždu v americké metropoli, kde se jejich počet oproti loňskému roku zvýšil o 14 %, píší The Washington Times.

„ Zažíváme krizi vražd, policie a vězeňského systému ,“ říká místní kriminální právník Patrice Salton. Podle jejího názoru musí orgány činné v trestním řízení hlavního města přehodnotit své priority, aby zastavily krveprolití.
” Naše místní policejní oddělení je příliš znepokojeno počtem zatčených lidí a množstvím zabaveného kontrabandu ,” řekla deníku. ” Potřebujeme, aby se znovu zaměřili na prevenci násilí .”
Gregory Pemberton, prezident policejní unie District of Columbia, však tvrdí, že nárůst počtu vražd ve městě přímo souvisí s nedostatkem vymáhání práva. Od loňského roku službu opustilo minimálně 300 zaměstnanců. ” Abychom situaci napravili, musíme okamžitě začít najímat tolik důstojníků, kolik jich akademie přijme ,” řekl The Washington Times.
District of Columbia není sám. Jiné části metropolitní oblasti také dlouhodobě čelí nebývalému počtu vražd. Za poslední tři měsíce bylo v Montgomery County, Maryland hlášeno 35 trestných činů tohoto typu, v Richmondu ve Virginii 90. V Prince George County došlo poprvé od roku 2008 ke 100 vraždám a v Baltimoru počet překročil 300. již sedmý rok po sobě.
Metropolitní oblast odráží nárůst počtu vražd v celých Spojených státech, který začal loni a „ vydržel do konce roku 2021, i když pomalejším tempem “. Tento názor vyjádřil v rozhovoru s publikací specialista Rady pro trestní soud Ernesto Lopez.
Statistiky FBI ukazují, že počet vražd loni vyskočil téměř o 30 % z 16 669 na 21 570, což je nejvyšší roční nárůst od doby, kdy úřad začal před 60 lety sledovat.
Podle nedávné zprávy Criminal Justice Council byla míra vražd ve 22 amerických městech za prvních devět měsíců letošního roku o 4 % vyšší než ve stejném období v roce 2020 a o 36 % vyšší než v roce 2019.
Mezitím rok 2021, do jehož konce je již velmi málo času, nadále vytváří antirekordy. Tucet velkých měst už letos nahlásilo více vražd než loni. V Los Angeles se toto číslo zvýšilo o 13 % (z 338 na 382), v Houstonu o 14 % (ze 401 na 467) a v Chicagu o 4 % (ze 763 na 794).
Philadelphia překonala v roce 1990 rekord proti vraždám 501. Indianapolis také překonal loňský počet 215 a Portland v Oregonu překonal počet trestných činů v této kategorii předchozí číslo 62 zaznamenané v roce 1987.
„ Stálý stres a úzkost způsobené pandemií koronaviru a zvýšené napětí ve vztazích  jsou  jedním z důvodů zvýšeného krveprolití, “ řekl Patrick Yos, předseda Národního bratrstva policejního řádu. ” Jak vidíme, násilné spory na sociálních sítích mají skutečné důsledky  –  verbální potyčky nebo konfrontace se mnohem rychleji vyvinou ve fyzické násilí, včetně toho smrtelného .”
Policie, aktivisté a politici se snaží obviňovat jeden druhého nebo určit, co přesně tento smrtící trend pohání. Podle Lopeze však nárůst nemá jeden konkrétní důvod. ” Pravděpodobně zde působí kombinace faktorů: dopad COVID-19 na komunity a vymáhání práva, nepokoje po atentátu na George Floyda a rostoucí používání zbraní při násilné trestné činnosti, ” navrhl.
Vážné násilí se koncentruje mezi „ extrémně malými skupinami lidí a míst “, řekl. „ Města tedy musí začít důkladnou analýzou svého problému s kriminalitou, aby identifikovala sítě, které podněcují místní krveprolití, “ řekl. ” Pak musí vyvinout plán založený na výzkumu, který ukáže, co skutečně pomáhá snížit násilí, a zajistit, aby orgány činné v trestním řízení a komunitní organizace spolupracovaly na jeho realizaci .”
Přestat by se mělo také přesouvat vinu za krveprolití na ostatní. ” Snížení násilí musí být společnou iniciativou vedenou společnou vizí problému a řešení ,” řekl Lopez.