12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Špičkový epidemiolog v Indii – hromadné očkování mladých lidí je „nevědecké“! Analýza rizika a přínosu neukazuje žádný přínos očkování

Ačkoli se zdá, že pandemie COVID-19 v Indii je téměř u konce s nízkým počtem nových případů a úmrtí, vláda sází na hromadné očkování. V nedávném projevu premiéra Narendry Modiho k celé zemi je program vlády jasný: očkování dětí proti COVID-19 je nutností, počínaje dětmi ve věku 15-18 let 3. ledna. Senior epidemiolog z All India Institutes of Medical Sciences (AIIMS), což je skupina autonomních státních elitních lékařských univerzit pod ministerstvem zdravotnictví a péče o rodinu, se však domnívá, že unáhlené jednání a sledování programů jiných zemí je nevědecký přístup. záležitost a nepřináší lepší výsledky. Dr.

Dva cíle – který?

Dr. Rai řekl, že ačkoli podporoval Modiho, nepodpořil naléhavý tlak na hromadné očkování dospívajících proti COVID-19. Vedoucí epidemiolog se domníval, že by měly existovat jasné cíle, nikoli pouze reakce, aby se zmírnily obavy a obavy, např. B. zajištění bezpečnosti mládeže na středních a vysokých školách.

Jaké jsou tyto jasné cíle? ptá se Dr. Rai? India Today uvádí, že hromadné očkování by A) zabránilo hromadným infekcím nebo B) výrazně snížilo počet hospitalizací nebo úmrtí v této věkové skupině.

Vakcíny nefungují podle plánu

Rai je znepokojen aktuálními údaji o očkování proti COVID-19. Nedávno řekl Press Trust of India (PTI): „Podle toho, co víme o vakcínách, nejsou schopny významně potlačit infekci. V některých zemích se lidé nakazí i po přeočkování.”

Rai pokračoval: „Ve Spojeném království je také každý den hlášeno 50 000 průlomových infekcí. Takže to dokazuje, že očkování nezabrání infekci koronavirem, ale vakcíny mohou zabránit závažnosti a smrti.”

To je samozřejmě pravda dodnes. Vakcíny zcela nezastaví přenos viru, takže jakékoli rozhodnutí o očkování dětí by mělo vycházet z analýzy rizik a přínosů rizik spojených s pravděpodobností těžkého dětského onemocnění COVID-19 s riziky, která lze porovnat očkováním mladých lidí.

Analýza na vysoké úrovni

Dr. Rai dále navrhl některá kritéria ke zvážení. Zatímco úmrtnost na COVID-19 v Indii v takzvané „zranitelné populaci“ je v současnosti kolem 1,5 procenta (15 000 úmrtí na milion lidí), prohlásil: „Vakcinací můžeme snížit 80–90 procent těchto úmrtí, což znamená, že lze zabránit 13 000 až 14 000 úmrtí na milion (populace).

Špičkový epidemiolog uvedl, že počet závažných nežádoucích příhod souvisejících s COVID-19 v Indii se pohybuje od 10 do 15 na milion lidí. Vysvětlil tedy: “Takže pokud provedete analýzu rizik a přínosů u dospělých, přínosy jsou obrovské.”

Pokud se však stejný výpočet použije na děti, vyvstává v tomto bodě jiné doporučení. A proč? Podle veřejně dostupných údajů zůstává závažnost infekcí mezi dětmi v Indii velmi nízká, se dvěma úmrtími na milion lidí.

Rai médiím řekl: „V této oblasti (dětí) neumírá 15 000 lidí, a pokud vezmete v úvahu i nežádoucí účinky, je riziko podle dostupných údajů vyšší než přínos.“ Epidemiolog to vyjádřil ve zkratce. : “Obojí Zavedení očkování u dětí nedosáhne cílů.”

Další kroky

Zdá se, že Rai zaujímá přísnější vědecký přístup k testování očkovacích plánů pro mladé lidi. Analýza rizik a přínosů, která je běžná v zemích jako Amerika nebo Evropa, by měla být veřejně používána jako základ pro rozhodování. To by mohlo mimo jiné snížit váhavost a nedůvěru zdravotnických úřadů.

Dr. Rai naléhá na indickou vládu, aby dohlížela na dětské očkovací programy v zemích, jako je Amerika, protože se shromažďují kritická data, která umožní lépe porozumět účinkům, které tyto produkty mají na tuto zranitelnou populaci.

Dr. Sanjay K. Rai   

Sdílet: