11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Evropské státy NATO jsou v bezvýchodné situaci

Rakousko není členem NATO a může hodnotit napjatou situaci mezi Ruskem a USA z poněkud jiného hlediska. Evropské státy NATO jsou jen stafáž. Komentátor Bernhard Krumpel z deníku Exxpress píše ve svém sloupku „Na východě chrastí šavle“ o tom, že situace je náročná, ale ne beznadějná. Zmiňuje celkovou krizi důvěry lidí v politiku, ekonomickou i covidovou krizi a napětí v Evropě. Ani Rakousko, i když je neutrální, nelze z této krize vyjmout, je příliš blízko: 
„1055 kilometrů. To je vzdálenost mezi Vídní a ukrajinským hlavním městem Kyjevem. Je to zhruba stejná cesta jako do Paříže. Vezmete-li si jako orientační bod hranice, ukrajinská hranice je od Rakouska téměř stejně daleko jako Vídeň od Bregenzu. Takže blíž, než si mnozí myslí. Z Ukrajiny zaznívají bojovné tóny. Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, v současnosti starosta Kyjeva, prohlašuje, že je připraven bojovat za svou zemi. Podle americké vlády jsou důvodem k obavám “neobvyklé ruské vojenské manévry” nedaleko Ukrajiny. Během velmi krátké doby začaly EU a USA vyhrožovat Moskvě, pokud by došlo k útoku na Ukrajinu.
Kreml je tímto vzrušením ohromen a obviňuje USA a potažmo Evropu z hysterie. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl: “Ti, kteří vysílají své vojáky do zahraničí, nás obviňují z neobvyklých vojenských aktivit na našem vlastním území.” Všude tam, kde Rusko dělá vojenské manévry, je napětí a letos jich bylo docela dost, stále častěji i ve sdružení států: Například na hranicích s Afghánistánem spolu s Tádžikistánem a Uzbekistánem, v Bělorusku a Baltském moři spolu s Běloruskem, v severozápadní Číně společně s Čínou nebo samostatně na Krymu. V zásadě pochopitelné, pokud vezmete v úvahu geopolitickou situaci v Rusku s jeho někdy velmi nestabilními sousedními zeměmi.
Americké ozbrojené síly a jejich partneři z NATO ale letos cvičili v Černém moři, tedy poblíž ruských hranic. „Defender Europe 21“ byl jedním z největších manévrů posledních let. Faktem je, že USA obviňují Rusko z přípravy války proti Ukrajině, Moskva říká „nesmysl“.
Mnozí pozorovatelé se naopak domnívají, že Rusko nemůže mít zájem o útok na Ukrajinu: „Výhody by byly malé, cena vysoká. Takže to pro Rusko nedává žádný smysl.“, konstatuje Krumpel. Navíc pozemní most na Krym už není tak relevantní, protože byl dokončen most mezi poloostrovem a ruskou pevninou. Obecně se Rusko roky zabývá konsolidací a stabilizací svých hranic. Z pohledu Kremlu nemá útočná válka smysl strategicky, koncepčně ani ekonomicky.
V souladu s tím dokonce i ruská zahraniční zpravodajská služba SWR vydala veřejné prohlášení: „Američané vykreslují děsivý obraz ruských obrněných hord připravujících se obsadit ukrajinská města a tvrdí, že mají ‚spolehlivé informace‘ o ruských záměrech. Jde o „naprosto nepravdivé informace“.
USA ale neubraly nic ze svého konfrontačního kurzu. Naopak. Kromě vojenských hrozeb obnovil prezident Biden hrozbu vyloučení Ruska z finančního systému Swift s klíčovým slovem „BIC“. „Privilegium“, které dosud musel v letech 2012 až 2016 a nyní opět od roku 2018 snášet pouze Írán.
V důsledku toho by již nebyly možné finanční transfery do a z Ruska, nastala by tedy finanční izolace. Protože Swift přiděluje tzv. BIC (Bank Identifier Code) a tvoří tak základ pro miliardy globálních převodů peněz z jednoho účtu na druhý ročně. Tento systém používá více než 11 000 finančních institucí z více než 200 zemí. Společnost Swift byla založena bankami v roce 1973 a sídlí v Bruselu a v roce 2020 zpracovalo více než 20 miliard plateb mezi zúčastněnými bankami.
Rusko očekává dobrý obchodní rok. Díky vyšším cenám surovin Rusko za prvních deset měsíců vyvezlo o 132 miliard eur více, než dovezlo, což je nárůst o více než 75 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Hospodářský růst se letos bude podle prognóz pohybovat kolem 5 % a v příštím roce 3 %. Vyloučení Ruska by se dotklo i Evropy. Kolem 75 procent přímých zahraničních investic pochází z EU, největšími uživateli Swift-Connection do ruských bank jsou v současnosti Německo a USA.
Na druhé straně ruských hranic slaví čínský prezident Xi a ruský prezident Putin nový rekord v bilaterálním obchodu. V prvních třech čtvrtletích roku 2021 obchod mezi Čínou a Ruskem poprvé překonal hranici 100 miliard dolarů čtvrtletně.
Ale zpět k Ukrajině. Tam ukrajinský prezident Zelenskyj na konci listopadu řekl novinářům v Kyjevě: “Dostal jsem informaci, že 1. prosince se v naší zemi uskuteční převrat. Potvrzují to zvukové záznamy od představitelů Ruska.“ Jak známo, nestalo se tak. Doufejme tedy, že ani nyní nejsou obavy pravdivé. Určitě máme dost jiných témat k řešení.“
Tolik fejeton v rakouském deníku Exxpress. Co se ruských aktivit k odstranění napětí týče, Rusové čekají na odpověď. A nečekají s rukama v klíně.
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško poskytl 18. prosince televiznímu moderátorovi Vladimiru Solovjovovi rozhovor na YouTube. Tam reagoval na nejnovější nabídku ruské vlády NATO ohledně bezpečnosti v euroatlantickém prostoru. Ruský diplomat vyjádřil svůj názor, že tentokrát se západní vojenské alianci nepodaří návrh Moskvy jednoduše zamítnout a ignorovat. Gruško oznámil, že Rusko vyjádřilo ochotu vstoupit do dialogu s posledním návrhem smlouvy s NATO. Cílem je přesměrovat scénář vojenské konfrontace na politickou cestu, která by měla posílit bezpečnost všech států OBSE i v euroatlantickém a euroasijském prostoru. Moskva dala alianci jasně najevo, že její pozice je vážná:
“Pokud se to nepodaří, i my přejdeme do režimu vytváření protihrozeb. Ale pak bude příliš pozdě se ptát, proč jsme učinili ta a ta rozhodnutí a umístili ty a ty systémy na příslušné místo.” Ruský diplomat uvedl, že vztahy mezi Ruskem a NATO již dosáhly nebezpečné linie. Nyní je okamžik pravdy. NATO musí podle něj brát ruskou nabídku vážně. Existují pouze dva způsoby: “Buď to, co jsme položili na stůl, berete vážně. Nebo budete mít co do činění s vojensko-technickou alternativou. Naše návrhy jsou přesně zaměřeny na to, abychom ustoupili z této nebezpečné linie a zahájili normální dialog založený na zájmech bezpečnosti.”, řekl ruský náměstek ministra zahraničí.
Gruško také oznámil, že Moskva bude důsledně prosazovat svůj pohled na evropskou bezpečnost. Rusko má všechny technické prostředky k zajištění své vojenské bezpečnosti. Náměstek ruského ministra zahraničí obvinil západní vojenskou alianci, že žije ve vymyšleném světě, který nemá nic společného se zájmy evropské bezpečnosti. Takzvaná hrozba z východu je dnes jediným faktorem, který drží transatlantickou jedinečnost pohromadě. To je extrémně nebezpečné, protože všechny aktivity NATO slouží jedinému cíli – přežití této organizace, konstatuje Gruško.
I za cenu obětování Evropy? Evropské státy NATO se musí rozhodnout – buďto pasivně a poslušně sloužit americkým zájmům až do sebezničení nejen ekonomického, ale i ve válce, kterou nikdo až na pár pitomců v různých Aspenech a amerických „think-tancích“ nechce, nebo konečně začít hájit životy svých obyvatel – nikoli proti Rusku, ale proti americkému vedení NATO. To, že generálním tajemníkem NATO je momentálně Dán Stoltenberg, na faktu, že NATO je jen a jen podnik USA proti Rusku a Číně, nic nemění.
MUDr. Ivan David, CSc.
Sdílet: