11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ternopil: Otec náš Bandera, Ukrajina – matka!

Na sídle úřadů Ternopilské oblasti Ukrajiny byl vyvěšen obrovský portrét válečného zločince a vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů a později také Ukrajinské povstalecké armády Stepana Bandery. – vůdce organizace odpovědné za genocidu neukrajinského obyvatelstva: Židů, Poláků, Rusů, ale i Čechů. Pod portrétem je uvedeno: “Otec náš Bandera, Ukrajina – matka!”.

Fotografii velkého transparentu, který byl vyvěšen na fasádě budovy, kde sídlí rada Ternopilské oblasti a její správa, zveřejnil v úterý portál Cenzor.net.  Původně fotografie  byla na webu předsedy rady Mychajlo Golovky na Facebooku. Na sociální síti napsal, že portrét má  povzbudit obyvatele oblasti  k oslavě výročí vůdce ukrajinských nacionalistů.

Golovko  zdůraznil, že transparent byl vyvěšen na jeho příkaz. Současně uvedl, že 1. ledna se bude konat oslava 113. výročí narození Bandery  a  v 16:30 v Ternopilu začne tradiční pochodňový pochod. Účastníci se mají shromáždit  na stadionu, který nese jméno  jiného válečného zločince, Romana Šuchevyče.

V další části svého příspěvku předseda oblastního zastupitelstva Golovka prohlásil na adresu Bandery, že „jeho památka žije v našich srdcích“ a dodal: „Jsem přesvědčen, že právě na takových postavách, jako je Stepan Bandera, by měly být vychovávány naše děti.”

Oslavy narozenin teroristy, kolaboranta s nacismem  a válečného zločince Bandery se budou konat i na jiných místech dnešní Ukrajiny. Připomeňme, že banderizace Ukrajiny po státním převratu v roce 2014 je jedním z hlavních důvodů konfliktu na východě Ukrajiny a referenda o při pojení Krymu k Ruské federaci.

Jan Urbach

 

Sdílet: