28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

KAPŘÍCI, KOMERČKA A NEVĚDOMOST KLIMA-ALARMISTŮ

Tak nám klimatičtí ideologové ovládli Komerční banku a skrze ní nám vzkazují, že naši kapři uvaří planetu. Nic nedokazuje lépe jejich odtrženost od reality a hlavně od přírodních věd.

Úvodem je potřeba uznat, že v jedné věci mají klimamlasové pravdu. (Staré rčení říká, že i slepé kuře občas najde zrno.) Intenzivní chov kapra skutečně není příznivý pro životní prostředí. Ovšem z úplně jiných důvodů, než jaké oni uvádějí.

Kapři se v našich rybnících zpravidla chovají v mnohem větším počtu, než kolik by daný rybník mohl přirozeně uživit. Z toho důvodu se musejí přikrmovat, popř. se musí rybník hnojit, aby tam vůbec tolik kaprů přežilo. A z toho pramení několik problémů.

Zaprvé, v těchto „kapřích plantážích“ nepřežije téměř nic jiného než sám kapr a pár dalších druhů, kterým nevadí silně přehnojená voda a rozvířené bahno od kapřího „rytí“. Chybí zde ekologicky hodnotnější druhy rostlin a živočichů, které by jinak měly v rybníce ideální podmínky.

A za druhé, většina rybníků je průtočných a ta přehnojená voda nasycená živinami (zejména fosforem) vytéká z rybníků do potoků a řek. A právě ten fosfor je základní živinou nejen pro kapry, ale hlavně pro sinice – které se pak přemnoží a působí problémy jak pro ekosystém, tak i pro člověka.

Projeví se to hlavně tehdy, když tato přehnojená voda nateče do přehrady. (Proto, pokud se kvůli zelené břečce nemůžete koupat např. na Orlíku, reklamujte to v Třeboni u rybníkářů.)

Takže ano, kapři naší přírodě úplně neprospívají. Výjimkou jsou takové chovy, kde v rybníce žije jen tolik kaprů, kolik rybník dokáže sám uživit, takže není nutné krmení ani přihnojování. Kapry z těchto chovů mohu vřele doporučit, zatímco ty z intenzivních chovů ne.

A teď se vraťme ke Komerčce a aktivistům. Pokud se podíváme na jejich argumenty, nalezneme tam jen řeči o emisích CO2 a změně klimatu. Já opravdu nechápu, proč by zrovna kapr měl působit vyšší emise než jiná jídla (a i kdyby to působil, neřešil bych to, protože emise CO2 nepovažuji za ekologický problém – více o tom píšu ve své knize „Klimatická ideologie versus ochrana přírody“, která vyjde v lednu). Spíše mě zde pobavilo, jak se alarmisté chytili do vlastní pasti a dokázali svoji neznalost.

Každý, kdo má alespoň základní znalosti o biologii ekosystémů, by při tažení proti kaprovi použil ty argumenty, které jsem nastínil výše. A to, že tyto argumenty vůbec nebyly použity (a místo nich se řešilo jen klima), je důkazem toho, že aktivisté stojící za Komerčkou nevědí o této problematice vůbec nic.

Proto se nenechte těmito aktivisty zviklat. Klidně si dejte kapra, pokud pochází z nepřehnojeného rybníka. Pokud chcete přírodě pomoci ještě více, dejte si pořádnou hovězí flákotu z ekologického chovu. A pokud chcete přírodě pomoci úplně nejvíce, odejděte od Komerčky, protože ti aktivisté, do jejichž vleku se dostala, mohou naší krajině ublížit víc než kdokoliv jiný.

Autorem článku je RNDr. Jan Sedláček, předseda spolku Národní mládež a místopředseda Národní demokracie.

ZDROJ

 

Sdílet: