28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Česko se postaví na stranu Bruselu a bude proti Maďarsku a Polsku, uvedl Mikuláš Bek

V dnešním rozhovoru s agenturou Bloomberg ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek oznámil, že Česká republika bude ve druhé polovině příštího roku budovat vztahy se zeměmi, které stojí v čele EU. Bek také uvedl, že spolu s Německem s Rakouskem chce rychle zavést elektromobily.

„Máme nastavený systém pro poměrně blízkou spolupráci s našimi protějšky ve Visegrádské skupině,” řekl Bek. Do skupiny patří kromě Česka také Polsko, Maďarsko a Slovensko. “Je to správné a bylo to pro nás přínosné, ale musíme sáhnout i dál a vytvořit něco podobného také s dalšími zeměmi,” sdělil Bek.

Bek je toho názoru, že Česká republika stojí proti Polsku a Maďarsku v několika tématech, jako například v přístupu k sexuálním menšinám nebo v otázce nezávislosti polského soudnictví.

Naše pozice v jejich sporu o vládu práva s Evropskou unií bude rozhodně jiná než ta jejich,” říká Bek.

Minulý týden Evropská komise vydala prohlášení, že pochybuje o nezávislosti a nestrannosti polské justice, jelikož polský ústavní soud rozhodl, že části základních smluv o EU jsou v rozporu s polskou ústavou. Polsko dostalo 2 měsíce, aby přijalo nápravná opatření, jinak budou mít omezeny evropské peníze. Bek si myslí, že polská justice svým rozhodnutím destabilizovala celý region.

Bek se domnívá, že v rámci EU by Česká republika mohla mít užší vztahy s Německem a Rakouskem v otázce evropské iniciativy, která se týká ukončení prodeje automobilů se spalovacím motorem do roku 2035. Společně by země mohly vyjednávat například finanční pomoc pro automobilový průmysl.

V rámci vztahů České republiky a Francie by země společně mohly v EU prosadit, aby jaderná energie byla uznána jako čistý zdroj při snahách o snižování emisí skleníkových plynů.

„Proč nespojit síly” se spřízněnými státy v EU, když existují společné zájmy, řekl Bek. “Nejde o to opustit stávající spojenectví, ačkoliv se v některých věcech neshodneme, ale vytvořit nová také s jinými členskými státy,” říká Bek.

ZDROJ

 

 

Sdílet: