1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký diktátor Joe Biden bude dnes mluvit s Putinem

Bílý dům informoval, že americký prezident Joe Biden bude ve čtvrtek mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Prezidenti by měli projednat řadu témat, včetně blížících se diplomatických kontaktů západních zemí s Ruskem.

„Prezident Joseph R. mladší provede telefonní rozhovor s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem ve čtvrtek 30. prosince 2021, z důvodu projednání řady témat, včetně nadcházejícího diplomatického jednání s Ruskem,“ uvádí se v prohlášení jménem Oficiální mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Emily Hornové.

Informaci potvrdil také mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Opravdu, na zítra pozdě večer je naplánován telefonní rozhovor Putina s prezidentem USA,“ uvedl Peskov.

USA uvádějí, že rozhovor byl iniciován ruskou stranou. Bílý dům dále uvádí, že USA jsou připraveny projednat obavy Ruska a také počítají s tím, že ruská strana si vyslechne obavy Spojených států.

Administrativa dále uvedla, že nebudou zveřejňovat otázky, které chtějí projednat s Ruskem. Na druhé straně ale věří, že za jednacím stolem dosáhnout progresu. Biden prý oznámí Putinovi, že existují diplomatické možnosti deeskalace situace kolem Ukrajiny, když o to Rusko má zájem.

USA rovněž očekávají, že se ruská vojska vrátí od hranic s Ukrajinou na místa své trvalé dislokace. Kromě toho byly připraveny plány na posílení NATO a spojeneckých států v případě další eskalace situace kolem Ukrajiny.

Vysoce postavený představitel americké administrativy během telefonního brífinku uvedl, že USA jsou i nadále znepokojeny zvýšeným pohybem ruských vojsk u ukrajinských hranic.

„Chtěli bychom, aby se síly vrátily na místa dislokace nebo stálých cvičení,“ uvedl představitel Bílého domu. Podle něj je pokrok v řešení situace a dosažení bezpečnosti možný pouze tehdy, když budou vytvořeny podmínky deeskalace.

„Zachováváme obavy ohledně přírody, přítomnosti ruských sil tam, napětí, které se vytváří, možnostech, které Rusko má. To zůstává zdrojem velkých obav,“ dodal.

Připomeňme, že Kyjev a západní státy v posledním období vyjadřují znepokojení v souvislosti se zesílením „agresivních akcí“ ze strany Ruska poblíž ukrajinských hranic. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že ruská vojska se pohybují na svém vlastním území a podle svého uvážení. Podle jeho slov Rusko nikoho neohrožuje. Rusko několikrát informovalo o tom, že důrazně odmítá obvinění Západu a Ukrajiny a tvrdí, že slova o „ruské agresi“ jsou používány jako záminka pro umístění více vojenské techniky NATO poblíž ruských hranic.

ZDROJ

 

Sdílet: