11. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turecko zaútočilo na Moskvu. Kreml reagoval

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu řekl, že Ankara nezůstane v otázce konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou stranou. Tento konflikt podle něj dosáhl nebezpečné úrovně.

“Nebudeme ignorovat naše zásady a naše blízké vztahy s Ukrajinou jen proto, že máme rozsáhlé vztahy s Ruskem,” řekl turecký ministr zahraničí.

Dodal, že v obtížné situaci Ankara udělá to, co duch doby a národní bezpečnost Turecka vyžaduje. Podle šéfa tureckého ministerstva zahraničí bude třeba učinit těžká rozhodnutí.

Kreml na tento útok tureckého ministerstva zahraničí zareagoval: šéf kremelské tiskové služby Dmitrij Peskov řekl, že nejsou potíže mezi Moskvou a Kyjevem, ale mezi Amerikou a Ruskem a také mezi Ruskem a NATO.

„Turecko je spojencem NATO. Země NATO zaujímají různé postoje. Jsou země, které zaujímají extrémní postoje, které jsou k nám nepřátelské. Jsou tací, kteří jsou nakloněni vzít v úvahu skutečné obavy Ruské federace. Takové země mohou pozitivně přispět k řešení, “dodal.

Jak uvádí „média“ , v listopadu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že je připraven stát se prostředníkem mezi Kyjevem a Moskvou.

 

Sdílet: