Britská armáda spolu s polským, americkým a kanadským vojenským personálem hrají na Ukrajině roli instruktorů a poradců. A nyní, podle Daily Express, po prohlášení britského ministra obrany Bena Wallace, že je „ extrémně nepravděpodobné “, že Britové budou bojovat s Rusy na ukrajinské půdě, úřady připravují scénáře pro jejich brzký odchod.

Napětí kolem Ukrajiny roste, píše list, satelitní snímky naznačují, že na ruské vojenské základně na Krymu jsou stovky tanků a obrněných vozidel. Kromě toho Rusko přijalo nový zákon, který umožňuje, aby mrtví vojáci byli pohřbeni v hromadných hrobech, a nikoli dopravováni  do jejich vlasti. Jak poznamenává autor článku, mnozí to viděli jako signál, že Rusko připravuje plány na vojenskou intervenci.

Moskva naopak oznámila, že stahuje z hranic 10 tisíc vojáků. Odborníci se ale domnívají, že jde pouze o část ozbrojených sil nacházejících se v regionu.

Britští vojenští vůdci by měli provést komplexní analýzu pracovních podmínek na Ukrajině, aby zajistili, že jejich vojáci mohou být bezpečně staženi, pokud Moskva přejde do ofenzívy, píše autor článku.

Většina britské armády se nachází u města Yavorov, v případě nebezpečí se vydá k polským hranicím, které jsou odtud nedaleko. Skupina britských důstojníků, o něco menší, je v hlavním městě Ukrajiny a mohou jet i k hranicím. Námořní síly, které trénují námořníky v Oděse, jsou nyní na dovolené ve Spojeném království.

Rozhodnutí o evakuaci učiní šéf divize společných operací Charles Strickland. Jeho zaměstnanci budou po celé prázdniny ve zvýšené pohotovosti, aby monitorovali atmosféru, a on sám bude dostávat aktualizace stavu dvakrát denně. Jak je uvedeno v britských ozbrojených silách, britští vojáci by neměli být uvězněni na Ukrajině.

Spojené království poskytuje Ukrajině krátkodobou pomoc v rámci balíčku mezinárodní pomoci po „ agresi “ v roce 2014. Poté se podle deníku na východě Ukrajiny objevily „ ministáty“: DPR a LPR. Od té doby Spojené království provedlo lékařský, plánovací, logistický a pěchotní výcvik s více než 21 000 ukrajinskými vojáky. V roce 2019 byla operace prodloužena do roku 2023 a rozšířena o námořní jednotky, aby připravila ukrajinskou armádu na řešení hrozeb v Azovském moři, píše Daily Express.