2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rusko požaduje stažení zahraničních okupačních jednotek ze Sýrie

Během mezinárodních jednání o regulaci situace v Sýrii ve formátu Astany ruský zvláštní vyslanec znovu vyzval ke stažení zahraničních jednotek ze Sýrie. Tři garanční mocnosti Moskva, Teherán a Ankara ve společném prohlášení odsoudily pokračující útoky Izraele na Sýrii.

Delegace z Ruska, Íránu a Turecka i zástupci syrské vlády, opozice a OSN se v úterý sešly na dvoudenní syrské konferenci v kazašském hlavním městě Nur-Sultan.

Během mezinárodních jednání o regulaci situace v Sýrii ve formátu Astany ruský zvláštní vyslanec Alexander Lavrentiev znovu vyzval ke stažení zahraničních jednotek ilegálně umístěných v Sýrii. Zároveň vyjádřil naději, že syrská provincie Idlib bude v příštím roce konečně osvobozena od teroristů. 

Ruský diplomat se výslovně obrátil nejen na americké okupační síly, ale také na Turecko. Turecká vláda znovu a znovu zdůrazňuje, že je oddána územní celistvosti a nezávislosti Sýrie a má tam pouze dočasnou přítomnost s vlastní armádou.

Moskva nabídla turecké vládě pomoc v boji proti teroru v Idlibu – nyní je řada na Turecku. “Velmi doufáme, že příští rok v tomto ohledu přinese pozitivní výsledky, že se nám společným postupem v rámci formátu Astany podaří zbavit se teroristické hrozby vycházející z oblastí Idlibu,” řekl Lavrentiev .

Moskva, Teherán a Ankara ve společném prohlášení na 17. zasedání Astanského procesu odsoudily pokračující útoky Izraele na Sýrii s tím, že představují hrozbu pro stabilitu a bezpečnost regionu. Vyzvali k ukončení agrese. Podle Press  TV tyto tři státy odsoudily izraelské použití civilních letadel jako štítů při útocích na Sýrii, porušování mezinárodního práva a ohrožení životů civilistů. 

S formátem Astany Rusko, Írán a Turecko nevytvořily pouze platformu pro jednání o budoucnosti Sýrie. Diskusní fórum také sloužilo k řešení sporů mezi třemi garančními pravomocemi.

 

 

Sdílet: