1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Francouzské předsednictví EU – orientace na Afriku

Francouzské předsednictví EU hodlá akcentovat vztahy s EU s Afrikou a francouzská diplomatická mašinérie už v tomto smyslu připravila na únor v Bruselu summit mezi Evropskou a Africkou uniemi.

Sumit bude příležitostí aktualizovat politické a hospodářské vztahy dvou kontinentů, a to mezi zeměmi na bilaterální úrovni. To může být výzvou i pro českou diplomacii navázat na někdejší vztahy – např. s naftařsko-rafinérskou Angolou a  dalšími.

Vystupování vůči africkým zemím jako Evropa či lídr Evropy může posílit její upadající vliv na černém kontinentu. Francie sama o sobě v Africe ztrácí vliv ve prospěch Číny, Ruska i arabského světa. Co jí letos opravdu hnulo žlučí, bylo vytěsňování francouzské armády ze Sahelu nástupem soukromé ruské Wagnerovy armády. Kvůli tomu, ač to většinu zemí EU nezajímá, Francie prosadila další balíček sankcí EU vůči Rusku.

Francouzské předsednictví bude brát také s odstupem svaz anglosaských zemí a už nyní se Francie nepřipojila k bojkotu USA Olympijských her v Číně.

ZDROJ

 

Sdílet: