12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Skandál! Orgány EU a von der Leyen odmítají poskytnout informace o smlouvách se společností Pfizer

Evropská komise ani předsedkyně komise EU von der Leyenová nechtějí možné dohody s farmaceutickou firmou zveřejňovat. Jde o možné podrobnosti o dohodě o vakcíně se společností Pfizer v roce 2020.

V dubnu letošního roku zveřejnil New York Times článek, který u předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové příliš nadšení nevyvolal. Titulek zněl: „Jak Evropa uzavřela vakcínu Pfizer s textovými zprávami a hovory“.

Americký list informoval o úžasném procesu založeném na dohodě mezi farmaceutickým gigantem Pfizer a Evropskou komisí. Obsah jednání: 1,8 miliardy dávek od společnosti Pfizer-BioNTech. Byla dohodnuta miliardová dohoda na nadcházející a naléhavě potřebnou vakcínu. Zvláště pikantní: Podle výzkumu New York Times byla dohoda připravena, zahájena a dokončena přímo mezi Ursulou von der Leyen a Albertem Bourlou prostřednictvím krátkého oficiálního kanálu v hovorech a textových zprávách.

Ursula von der Leyenová si podle toho tímto poněkud netradičním způsobem intenzivně vyměňovala kontakty se šéfem Pfizeru Albertem Bourlou. Mohly být použity messengerové služby Signal nebo WhatsApp. The New York Times uvádí: “Zatímco oba mluvili, vyjasnily se dvě věci: Pfizer by mohl nabídnout Evropské komisi výrazně vyšší počet dávek vakcíny. A Evropská unie by byla ochotna nabídku přijmout.”

S vakcínou BioNTech Comirnaty konsorcium tvořené společností Pfizer a německou společností BioNTech skutečně vyhrálo kýžený závod a stalo se tak nejvýznamnějším dodavatelem vakcín v EU. Detaily obchodu však zůstávají zcela neznámé, například přesné ceny za dodání vakcíny a které země byly pro dodání preferovány.

Netzpolitik.org se chtěl v létě zeptat na další podrobnosti: “Žádosti o zveřejnění jsou odkládány: Nejen smlouvy, dokonce i zahájení obchodu zůstává ve tmě. Žádost o svobodu informací od netzpolitik.org o zprávách mezi šéfkou komise von der Leyen a šéfem Pfizer Bourla Evropská komise to odmítla zveřejnit už v červenci: „Nebyly nalezeny žádné dokumenty, které by spadaly do rozsahu vaší žádosti“, podle odpovědi generálního tajemníka Komise Ilze Juhansone . “

Následovalo několik konkrétních dotazů na kancelář von der Leyens. „To opakovaně potvrdilo, že neexistují žádné dokumenty, které ‚splňují kritéria požadovaná pro registraci (v archivu)‘,“ uvedl Netzpolitik.org v nedávném článku. Článek shrnuje:

“Touto mlhavou odpovědí se Komise znovu vyhýbá otázce, zda došlo k nějaké přímé výměně zpráv mezi Bourlou a von der Leyenovou – a pokud ano, co to bylo.”

Jedním z možných důvodů zdráhání by mohlo být, že von der Leyenová a její tým se obávají právních následků.

“Pokud připustíte, že zprávy jsou stále v databázi mobilního telefonu komise nebo tam byly smazány, můžete se to otevřít právním krokům.”

Stejně jako u smluv s jinými výrobci nyní Komise zveřejnila předběžnou smlouvu a kupní smlouvu na její obchod se společností Pfizer . Podstatné detaily, jako je cena dodání a otázky odpovědnosti, jsou však začerněné.

Na webu netzpolitik.org byla zveřejněna nedávná odpověď Evropské komise ombudsmance EU Emily O’Reillyové . To ukazuje, že Evropská komise nechce zprůhlednit případné dohody mezi Ursulou von der Leyen a farmaceutickým gigantem Pfizer. Vyplývá to ze schůzky mezi vyšetřovacím týmem evropského veřejného ochránce práv a zástupci Evropské komise.

Účelem schůzky bylo poskytnout vyšetřovacímu týmu veřejného ochránce práv další informace o případu politiky Komise týkající se „uchovávání textů“.

“V předchozích odpovědích na žádosti o svobodu informací Komise již uvedla, že krátké zprávy budou považovány za dokumenty pouze ‘za výjimečných okolností’ – ale aniž by objasnila, jak takové okolnosti mohou vypadat.”

V článku Netzpolitik.org se proto uvádí: „Ombudsmanka O’Reilly ve své odpovědi na stížnost nevládní organizace pro transparentnost FragdenStaat.de napsala, že je jasné, že aplikace messenger a SMS byly používány pro profesionální komunikaci, včetně důležitých záležitostí. , pokud nebude obsah těchto zpráv uchován a uložen institucí, nebudou nikdy přístupné veřejnosti.“ “

Zda bude komise na tlak veřejnosti reagovat a SMS bude v budoucnu systematicky archivovat, je podle výsledků posledního jednání zcela otevřené. Ostatně místopředsedkyně komise EU Věra Jourová podle Netzpolitik.org před pár dny oznámila, že její úředníci pracují na nových pravidlech pro přístup k dokumentům. Jourová ale nechala otevřené, co to znamená pro archivaci zpráv, jako jsou ty mezi von der Leyenovou a Bourlou, v nichž byly zahájeny miliardové nákupy vakcín.

Takže naši čtenáři si o tomto mega podvodu mohou udělat obrázek sami. 

 

 

 

Sdílet: