12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

„Politický případ“: proč londýnský soud povolil vydání Juliana Assange do Spojených států

Britská justice vynesla „ostudný verdikt“ o vydání Juliana Assange do Spojených států. Toto hodnocení akcí Velké Británie poskytla oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova. Londýnský rozsudek označila za další projev „kanibalského vidění světa anglosaského tandemu“. Rozhodnutí o vydání zakladatele WikiLeaks vyvolalo pobouření mezi řadou lidskoprávních organizací a pod budovou soudu se konalo shromáždění požadující propuštění novináře.
„Politický případ“: proč londýnský soud povolil vydání Juliana Assange do Spojených států

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova kritizovala rozhodnutí britského soudu, který povolil vydání zakladatele projektu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států.

“Tento hanebný rozsudek v rámci politického případu proti novináři a veřejné osobě je dalším projevem kanibalistického vidění světa anglosaského tandemu,” napsala diplomatka na svém kanálu Telegram.

Podle Zakharové tímto verdiktem Západ „se ctí“ označil Mezinárodní den lidských práv a konec summitu pro demokracii , který organizovaly Spojené státy.

Stálá ruská mise při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě označila rozhodnutí londýnského nejvyššího soudu ke Dni lidských práv za „smutnou zprávu“. Ministerstvo poznamenalo, že představitel OBSE pro svobodu médií „musí mít tuto záležitost pod přísnou kontrolou“.

Washington a další západní země nemohou a neměly by tvrdit, že jsou „majákem“ demokracie, „protože samy mají chronické nedostatky.

Jak poznamenal doktor politických věd, profesor Diplomatické akademie ruského ministerstva zahraničí Vladimir Štol v komentáři RT, pojem „demokracie“ a to, co se děje s Assangem, jsou „dvě zcela neslučitelné věci“. Principy interpretované anglosaskými zeměmi podle odborníka vůbec neodpovídají skutečnému obsahu jejich politik. 

„Jedním ze základních kamenů demokracie v anglosaských zemích je nedotknutelnost svobody slova a svobody investigativní žurnalistiky na jakékoli téma. V případě Assange jsme svědky případu iniciovaného jednoznačně z politických důvodů, navíc „nejdemokratičtější“ a „svobodnou“ zemí světa – Spojenými státy,“ zdůraznil Stoll.

Politolog Vladimir Kornilov zase v rozhovoru s RT vyjádřil přesvědčení, že Spojené státy s rukama britské justice skutečně jednaly s Assangem právě kvůli jeho profesionální činnosti.

„Tento případ byl původně politický. Assange šířil pravdu, plnil svou občanskou povinnost, publikoval společensky významné dokumenty pro USA a západní země. Soud s ním znovu ukazuje pokrytectví Západu, “řekl Kornilov.

“Stal se cílem”

10. prosince Londýnský vrchní soud  vyhověl americkému odvolání a povolil Assangeovo vydání z Velké Británie. Soudce Timothy Holroyd řekl, že případ zakladatele WikiLeaks bude vrácen soudu ve Westminsteru. Ten zase musí poslat materiály případu britské ministryni vnitra Prity Patelové. Konečné rozhodnutí o vydání by měla učinit ona, upřesňuje BBC.

Holroyd zároveň připustil, že Assange by skutečně mohl být vyslán do zámoří, ale projednávání tohoto problému se pravděpodobně opozdí. Soudce nevyloučil, že se případ zakladatele WikiLeaks dostane k vyššímu soudu.

Jak informoval portál WikiLeaks Assange snoubenka Stella Morris, odvolání proti rozhodnutí Nejvyššího soudu v Londýně bude podáno v blízké budoucnosti.

  • Julian Assange 
  • AFP 
  • © Daniel Leal

V komentáři pro RT en Español Assangeův ekvádorský právník Carlos Poveda uvedl, že existují nuance, podle kterých může být rozhodnutí o vydání přezkoumáno Nejvyšším soudem Spojeného království.

„Bude nutné podat dovolání k Nejvyššímu soudu, je zde ještě mnoho argumentů, které musí zvážit. Pokračuji v boji za Assangeovu svobodu. Je nespravedlivé držet ho ve vazbě, když pro něj není žádný zločin nebo trest,“ řekl Poveda.

Připomeňme, že na začátku ledna 2021 Westminsterský magistrátní soud odmítl vydat Assange do Spojených států kvůli jeho depresivnímu psychickému stavu. Soud se tak postavil na stranu obhajoby, která vyjádřila obavy, že by novinář mohl spáchat sebevraždu, a americké úřady nebyly schopny poskytnout záruky za jeho bezpečnost.

Mezitím Stella Morrisová při soudním jednání 10. prosince řekla, že reálně hrozí vražda jejího snoubence americkými speciálními službami. Podle Morrise nemůže být Assange vydán do státu, který se „spikl, aby ho zabil“. 

Západní země prosazují ideologický koncept „správných“ a „špatných“ demokracií. Uvedl to oficiální zástupce…

“Dnes je Mezinárodní den lidských práv.” Jaká to ostuda. Jak cynické. Učinit toto rozhodnutí v takový den, zadržet jednoho z nejprominentnějších novinářů za posledních 50 let v britském vězení na základě obvinění ze zveřejnění pravdy o válečných zločinech a atentátech CIA. Julian odhalil mučení a vražedné zločiny CIA. Nyní víme, že tito zabijáci ze CIA se chystali zabít i jeho, “cituje Morrise britský televizní kanál Sky News.

Šéfredaktorka WikiLeaks Kristinn Hrafnssonová novinářům řekla, že život zakladatele portálu „je opět ve vážném ohrožení, stejně jako právo novinářů publikovat materiály, které jsou pro vlády a korporace nepohodlné“.

“Hovoříme o právu svobodného tisku zveřejňovat materiály, aniž by byl ohrožován agresivní supervelmocí (myšleno Spojenými státy ),” citovala Hrafnssonovou BBC.

Rozsudek londýnského vrchního soudu odsoudila řada mezinárodních organizací: Reportéři bez hranic, Amnesty International, Mezinárodní federace novinářů.

Reportéři bez hranic tak na svém webu zveřejnili výzvu k ukončení jakéhokoli pronásledování Assange a jeho propuštění z vazby. Organizace se obává, že v případě vydání by ho Spojené státy mohly uvěznit na doživotí, protože souhrnný trest u všech obvinění dosahuje 175 let.

Generální tajemník Reportérů bez hranic Christophe Deloire na své twitterové stránce upozornil na skutečnost, že rozhodnutí Nejvyššího soudu v Londýně se symbolicky shoduje se summitem pro demokracii pod vedením USA a udělením Nobelovy ceny za mír dvěma novinářům.

„Prosazujeme tuto věc kvůli jejím nebezpečným důsledkům pro budoucnost svobody tisku po celém světě. Nastal čas jednou provždy skoncovat s tímto pronásledováním, které trvá již více než deset let. Je čas vydat Assange, “napsal Deloire.

Šéf Reportérů bez hranic zdůraznil, že organizace odsuzuje rozhodnutí londýnského soudu. Z pohledu RSF byl Assange „cílen kvůli svým příspěvkům k žurnalistice“.

Připomeňme, že zakladatel projektu WikiLeaks byl zadržen bezpečnostními úředníky ze Scotland Yardu v dubnu 2019 na ekvádorské ambasádě v Londýně. Oznamovatel byl v budově diplomatické mise tohoto jihoamerického státu od června 2012 a využíval politický azyl Quito (hlavní město Ekvádoru – RT ).

Téměř o sedm let později však prezident Ekvádoru Lenin Moreno Assangeovu záštitu odmítl pod záminkou opakovaného porušování „mezinárodních úmluv“. Assangeovi spolupracovníci vysvětlili rozhodnutí šéfa Ekvádoru zveřejněním na WikiLeaks informací o korupčním skandálu s offshory, do kterého byl zapleten i sám Moreno.

 

“Porušení záruk”

 

Připomeňme, že portál WikiLeaks vytvořený Assangem získal celosvětovou slávu díky zveřejňování tajných dokumentů z různých států. Největší ohlas zaznamenaly materiály věnované vojenským operacím ozbrojených sil USA v zahraničí. Prokázali fakta o válečných zločinech spáchaných americkými jednotkami.

V dubnu 2010 se tedy na WikiLeaks objevila dvě videa z letecké operace armády Spojených států v Bagdádu z 12. července 2007. Záběry zachycují údery pilotů amerického letectva na neozbrojené lidi.

Evropský parlament navrhl vytvoření Transatlantické politické rady, která by regulovala vztahy mezi EU a Spojenými státy. Toto je uvedeno v…

Při incidentu v irácké metropoli zahynulo více než deset civilistů, včetně dvou reportérů agentury Reuters Namira Nur-Eldina a Saida Shmachha.

Čtyři měsíce po objevení videí začalo trestní stíhání Assange. Švédská policie ho obvinila ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Ze strachu z pronásledování se zakladatel WikiLeaks koncem listopadu 2010 přestěhoval do Londýna. Britské úřady se však rozhodly vydat oznamovatele do Švédska a ten se poté uchýlil na ekvádorské velvyslanectví. Později, v listopadu 2019, švédská prokuratura stáhla trestní řízení  proti Assangeovi kvůli „slabé důkazní základně“.   

Ve Spojených státech je Assange stíhán podle zákona o špionáži. Zástupce americké strany, právník James Lewis, v říjnu u soudu vyslovil záruky, že Washington je údajně připraven dát v případě kladného rozhodnutí o Assangeově vydání.

Americké úřady slíbily, že poskytnou obviněným jakoukoli lékařskou pomoc, a zavázaly se, že nedovolí zakladateli WikiLeaks být uzavřen na samotce a ve věznici s nejvyšší ostrahou ADX Florence (Colorado).

Spojené státy navíc Assangeovi slíbily, že poskytnou příležitost odpykat si trest v Austrálii, odkud pochází. Obhajoba whistleblowerů však pochybuje, že Spojené státy skutečně dodrží poskytnuté záruky. Další Assangeův právník, Aytor Martinez, řekl RT en Español, že “americký záruční systém byl zcela zdiskreditován.”

„Obhajoba již tvrdila, že USA systematicky porušují své záruky. Jako příklad jsme uvedli mnoho podobných incidentů. Konkrétně jsem soudu uvedl příklady, kdy jsem převedl případy ze španělské jurisdikce do americké – zatímco Spojené státy opakovaně a systematicky porušovaly své závazky,“ vysvětlil Martinez.

Vladimir Shtol se domnívá, že nemá smysl spoléhat se na záruky Washingtonu. Podle něj je „logika rozhodování soudů v USA dnes velmi nepředvídatelná“.

Vladimir Kornilov je také přesvědčen, že není moudré věřit garancím Spojených států. Spojené státy podle experta v zásadě nemohou dávat žádné sliby související s budoucími soudními rozhodnutími.

“Všechny tyto záruky nestojí za zlámanou grešli.” V zásadě nechápu, jak se dají napravit, protože nakonec o osudu Assange (v případě vydání do zámoří) rozhodne soudce. Nyní je třeba vycházet z toho, že Assangeovi hrozí více než 100 let vězení, tedy doživotí,“ shrnul Kornilov.

 

Sdílet: