1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

PROČ NEJSOU RUSKÉ HYPERSONICKÉ STŘELY VIDĚT NA RADARU? NASTÁVÁ VĚK RUSKÝCH SUPERZBRANÍ

Ruské hypersonické střely jsou důvodem k obavám, protože tradiční systémy včasného varování Spojených států by nemusely být schopny tyto zbraně spatřit, informuje magazín Military.

Hypersonické zbraně, jako je ruská 3M22 Zircon, létají tak rychle a nízko, a to rychlostí až Mach 6 a po nízké atmosférické balistické trajektorii, že mohou proniknout tradičními systémy protiraketové obrany. Střela létá s pokročilým palivem, které jí podle Rusů zajišťuje dolet až 1 000 kilometrů. A je tak rychlá, že tlak vzduchu před zbraní vytváří při jejím pohybu plazmový oblak, který pohlcuje rádiové vlny a činí ji prakticky neviditelnou pro aktivní radarové systémy.

Americké systémy Aegis pro zachycení raket potřebují k zachycení příchozího útoku 8-10 sekund reakční doby. Za těchto 8-10 sekund už ruské střely Zircon urazí vzdálenost 20 kilometrů a stíhací rakety neletí dostatečně rychle, aby je dostihly. I kdyby americká loď odhalila střelu Zircon ze vzdálenosti 160 km, měla by pouze jednu minutu na to, aby s ní něco udělala. Aby USA ruskou střelu Zircon zachytily, musely by ji buď zachytit při startu, nebo jí vletět do cesty nějakým objektem.

Rusko chce čelit americké převaze

Přechod Ruska k hypersonickým zbraním je pravděpodobně prostředkem, jak čelit americké převaze ve velikosti, technologii a samotném počtu letadlových lodí. Americké námořnictvo hodlá udržovat sílu 12 letadlových lodí s jaderným pohonem. Naproti tomu Rusko má jednu a ta je nasazena pro případ, že by se jí porouchal motor.

Na moři bude moci kterákoli z 15 ruských korvet třídy Buyan nést až 25 hypersonických střel Zircon. K potopení i té nejmodernější americké letadlové lodi, jako je USS Gerald R. Ford, by stačilo méně než půl tuctu těchto střel. Někteří tvrdí, že inovace, jako je Zircon, posouvají vývoj vojenských technologií od systémů založených na letadlových lodích, a vyzývají americké námořnictvo, aby zcela přehodnotilo úlohu letadlových lodí.

Zdroj: TechSvetMilitary

 

Sdílet: