4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

The Times of India: Varianta Omikronu způsobuje „mírnou nemoc“

Jihoafrická lékařská asociace: Varianta Omicron způsobuje „mírné onemocnění

Nová varianta koronaviru Omicron vede k mírnému onemocnění bez znatelných syndromů, řekla v sobotu novinářům Angelique Coetzee, předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek označila nový jihoafrický kmen za znepokojivý, protože má údajně vysoký počet mutací – 32 –, které mohou způsobit, že je přenosnější a nebezpečnější. WHO mu dala jméno Omicron, 15. písmeno řecké abecedy.

„Je to mírný průběh nemoci s příznaky jako bolavé svaly a únava po dobu jednoho nebo dvou dnů, během kterých se necítíte dobře. Zatím jsme zjistili, že nakažení netrpí žádnou ztrátou chuti ani čichu. Můžete mít lehký kašel. Nejsou žádné znatelné příznaky. Někteří z nakažených se aktuálně léčí doma,“ řekl Coetzee.

Úředník poznamenal, že nemocnice nejsou přetíženy pacienty Omicron a že nový kmen nebyl zjištěn u lidí, kteří byli očkováni. Jiná situace však může být u neočkovaných.

“Dva týdny to nebudeme vědět.” Ano, je to přenosné, ale v tuto chvíli jako zdravotníci ještě nevíme, proč je tolik povyku, protože jsme stále v procesu vyšetřování. Budeme to vědět až za dva až tři týdny, protože byli přijati někteří pacienti, kteří jsou mladí lidé ve věku 40 let a mladší,“ pokračoval Coetzee.

Předseda také kritizoval skutečnost, že rozhodnutí některých zemí o zákazu letů z JAR bylo předčasné, protože o nebezpečnosti nemoci nebylo dostatek informací.
Podle zpráv o nové variantě Spojené státy, Evropská unie, Kanada, Izrael, Austrálie a další země omezily cestování z několika zemí jižní Afriky kvůli zdravotním problémům.

Sdílet: