12. 8. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Rakousko: Téměř 30 000 lidí demonstrovalo v Grazu proti povinnému očkování a koronavirovým opatřením

“Proti povinnému očkování federální vlády” zněla výzva k jednání. Asi 30 000 lidí vyšlo v sobotu do ulic ve Štýrském Hradci na protest proti povinnému očkování a koronavirovým opatřením v Rakousku. Demonstrace se konaly i v dalších městech v zemi.

Tisíce lidí vyšly 27. listopadu 2021 do ulic ve Štýrském Hradci na protest proti koronavirovým opatřením rakouské vlády a vyhlášenému povinnému očkování.

Po celém Rakousku vyšlo v sobotu odpoledne do ulic kolem 40 000 lidí, aby protestovali proti plánovanému povinnému očkování a vládním koronavirovým opatřením. Největší demonstrace se konala v Grazu. Organizátoři podle policie očekávali kolem 8000 účastníků, přišlo kolem 30.000. Podle zprávy rakouské tiskové agentury APA  šlo o jedno z největších shromáždění v Grazu od roku 1945.

Hlavním tématem protestu bylo očkování dětí proti koronaviru. Podle informací médií byla proto na konci protestního pochodu uspořádána také dětská zóna. Mezi demonstranty bylo mnoho mladých lidí, včetně rodičů s dětmi. Demonstraci mimo jiné podpořila FPÖ ve Štýrském Hradci.

Organizátorkou akce je praktická lékařka Maria Hubmer-Moggová. Podle ORF zprávy, ona řekla : „Stojíme na fyzickou integritu a povinného očkování a povinného očkování jsou prostě není možné přijmout.“

Shromáždění bylo podle policie vesměs poklidné. Celkem bylo podáno 159 administrativních hlášení souvisejících s koronavirem. Většinou se to týkalo požadavku na masku.

V Klagenfurtu se také demonstrovalo. Podle policejních odhadů se tam sešlo kolem 5000 lidí.

Demonstrace proti povinnému očkování se konala také v rakouském St. Pöltenu. Iniciátorem shromáždění, které mělo motto „Za svobodu“, byla tedy FPÖ. Protestu se zúčastnilo kolem 3500 lidí.

Vláda ve Vídni chce v únoru zavést všeobecné povinné očkování. Návrh zákona s podrobnostmi úpravy má být předložen druhý prosincový týden. Od minulého pondělí – v rozporu s předchozími vládními prohlášeními – jsou všichni po celé zemi zavřeni. Zatímco výjezdní omezení pro očkované a rekonvalescenty by mělo skončit 13. prosince, výluka pro neočkované je zatím neomezená. Kvůli opatřením ve Vídni už minulý víkend proběhly masové demonstrace.

 

Sdílet: