11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Nepokoje a rabování kvůli povinnému očkování (videa)

Protesty proti omezení Covid na francouzském ostrově Martinik se ve středu zvrhly v rabování a násilí. V noci byly zapáleny barikády, což zvýšilo napětí v Karibiku.

Obrázky sdílené na sociálních sítích ukazovaly plameny plápolající v částech Martiniku, jak demonstranti bouřili v obchodním centru a blokovali ulice, protože nepokoje narůstaly před pokusy o zavedení povinného očkování pro pracovníky ve zdravotnickém zařízení Accelerate na ostrově.

Zavedení očkovacího mandátu prý zneklidnilo mnoho obyvatel karibských ostrovů, protože mnozí pocházeli z otroků vystavených toxickým chemikáliím při práci na plantážích ve 20. století.

Protesty vypukly o víkendu na Guadeloupe, sousedním ostrově, který je rovněž pod francouzskou kontrolou. 38 lidí bylo v neděli zatčeno po rabování a vandalismu během demonstrace o zákazu vycházení. Úřady mezitím prodloužily zákaz nočního vycházení, aby obnovily klid po násilných střetech.

Situace nastává několik dní poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že situace v Karibiku je nyní „výbušná“. Existují také obavy, že někteří demonstranti měli u sebe zbraně a zprávy o policejní střelbě uprostřed chaosu.

Na opatření COVID diktovaná francouzskou vládou v Paříži odpověděli odbory a odhodlaná opozice generální stávkou v regionu. Macronova vláda byla nucena počátkem tohoto týdne vést krizová jednání se zástupci karibského ostrova ve snaze potlačit rostoucí nespokojenost.

 

Sdílet: