28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jaderné zbraně do východní Evropy?

NATO vyzvalo potenciální novou koaliční vládu v Německu, aby podpořila strategii aliance pro jaderné odstrašení, uvedla v pátek tisková agentura Anadolu. Generální tajemník Jens Stoltenberg zvažuje přesun jaderných zbraní z Německa do východní Evropy.

„Naším cílem je svět bez jaderných zbraní. Ale dokud je mají ostatní, musí je mít i NATO,“ řekl v pátek v Berlíně Stoltenberg. Jeho poznámky následovaly po tvrzeních, že potenciální koaliční partneři – sociální demokraté, zelení a svobodní se mohou brzy dohodnout na plánu zahraniční politiky, který je v rozporu s jaderným odstrašováním NATO.

Stoltenberg v projevu ke skupině expertů na zahraniční politiku, politiků a novinářů z Německé atlantické asociace uvedl, že Německo má zvláštní odpovědnost za udržení silného NATO. „A doufám, že Německo zůstane odhodláno sdílet jaderné zbraně NATO. To je naše záruka bezpečnosti, “dodal.

Varoval, že Rusko v posledních letech hodně investovalo do vojenských kapacit, včetně nových, pokročilých jaderných zbraní. Dříve zprávy médií spekulovaly, že nová německá vláda by mohla podniknout kroky ke stažení amerických jaderných bomb umístěných v zemi podle dohod NATO.

Stoltenberg řekl, že jaderné zbraně umístěné v Evropě poskytují spojencům účinný jaderný deštník. „A jsou důležitým signálem jednoty spojenců proti jakémukoli nepříteli vyzbrojenému jadernými zbraněmi. Takže dohody NATO o sdílení jaderných zbraní mají pro Evropu mimořádný význam, “uvedl.

Jan Urbach

 

Sdílet: