6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Mluvčí ruského prezidenta prozradil, o čem budou na schůzce jednat Putin a Biden

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, o čem budou jednat během schůzky americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj tématy schůzky bude situace na Ukrajině a vztahy s NATO.

Peskov také nevyloučil, že jednání v online formátu by se mohlo konat do konce roku.

„Pro začátek je vhodnější videoformát, ale opět to bude záviset na rozhodnutí hlav států. Přirozeně Ukrajina, kolem Ukrajiny je mnoho sporů. Přirozeně kolem Ukrajiny bude i to, co je pro nás provokativním jednáním ozbrojených sil NATO poblíž našich hranic, to nás nemůže nechat lhostejnými a vzbuzuje to obavy, a co je hlavní, vyvolává to potřebu přijmout adekvátní opatření. Při přijímání těchto opatření ale konáme na vlastním území,“ uvedl Peskov ve vysílání ruské televize.

Upřesnil, že konkrétní termín schůzky zatím není znám, ale kontakt je možný do konce roku.

„Ale je možné, že to bude i později. Bude to záviset na tom, nakolik se budou shodovat plány prezidentů a jaký formát si zvolí,“ dodal Peskov. Podle něj Moskva dává přednost formátu přes video, rozhodovat ale budou hlavy států.

Peskov dále uvedl, že NATO posílá na Ukrajinu nejnovější systémy zbraní, což inspiruje Kyjev zkusit řešit problém na Donbasu silovými metodami.

„Je očividný proces přesouvání vojenské infrastruktury NATO směrem k našim hranicím. Ukrajina je dotovaná zbraněmi NATO, Američané i další státy NATO tam odesílají nejnovější systémy zbraní. To všechno inspiruje ,horké hlavy’ na Ukrajině k přemýšlení, jak v podmínkách váznutí minských dohod vyřešit problém na Donbasu silovou metodou. To znamená udělat ještě jeden krok vstříc další katastrofě,“ dodal Peskov.

„Tohle jsou červené čáry. A to, že Rusko přijímá rozhodná opatření na tomto pozadí, která jasně fixují naši oponenti na Západě,“ řekl.

Sám prezident Putin ve čtvrtek řekl, že červnový summit s americkým prezidentem v Ženevě „otevřel určité příležitosti pro dialog a postupné srovnávání vztahů“.

Reakce USA

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová uvedla, že Bílý dům nevylučuje kontakty Bidena a Putina v budoucnu, ale Bílý dům zatím není připraven anoncovat nové kontakty na nejvyšší úrovni.

„Nemám vám co oznámit z toho, co se týče dodatečných kontaktů nebo telefonátů, nebo něčeho podobného s prezidentem Putinem… Nevylučuji, že prezident Spojených států bude mluvit s prezidentem Ruska v určitý moment v budoucnu,“ řekla Psaki na brífinku.

Schůzka v Ženevě

Poslední osobní schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentem Joe Bidenem se konala 16. června v ženevské vile La Grange.

Na začátku jednání spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl přítomen ministr zahraničí RF Sergej Lavrov, zatímco amerického prezidenta Joea Bidena doprovázel ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken.

Celý summit nakonec trval asi 4,5 hodiny, následně prezident Biden odjel zpět do ženevského hotelu. Vladimir Putin tiskovou konferenci provedl na místě jednání.

ZDROJ

 

Sdílet: