6. 7. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Írán varuje OSN a MAAE před nezákonným izraelským jaderným programem

Zatímco Írán je často středem kontrol Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), íránský velvyslanec při OSN Majid Takht-Ravanchi varoval, že Izrael prosazuje svůj jaderný program bez jakéhokoli sledování a zároveň porušuje mezinárodní pravidla.

Nepřímá jednání mezi Íránem a Spojenými státy o obnovení jaderné dohody, kterou Trumpova administrativa opustila (Joint Comprehensive Plan of Action; JCPOA), mají být obnovena 29. listopadu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve středu zveřejnila zprávu, ve které se opět primárně zaměřuje na Írán a nastiňuje problémy, které považuje za „zásadní“ pro obnovení jaderné dohody s Teheránem. Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí uvedla, že obsah zprávy je ve čtvrtek extrémně znepokojivý a dodala, že Rada guvernérů MAAE by měla příští týden vyslat do Teheránu důrazný vzkaz.

Íránský velvyslanec a stálý zástupce při OSN Majid Takht-Ravanchi tento týden znovu varoval, že rostoucí riziko, které představuje Izrael, je zcela přehlíženo. Izrael prosazuje svůj jaderný program bez jakékoli kontroly ze strany příslušných mezinárodních orgánů, včetně MAAE.

Před Valným shromážděním OSN ve středu upozornil, že Izrael stále nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní  a vždy se jí bránil. Díky podpoře z Washingtonu DC se Tel Aviv soustavně vyhýbal jakékoli odpovědnosti vůči OSN a MAAE, přestože je jediným státem s jadernými zbraněmi na Blízkém východě a má stovky jaderných hlavic.

Mezitím Izrael nejen provedl útoky na íránská jaderná zařízení, ale nyní také zavraždil sedm íránských jaderných vědců, včetně Dr. Mohsen Fachrisadeh v roce 2020. Diplomat vyzval mezinárodní organizace, a zejména OSN, aby tyto akce odpovídajícím způsobem odsoudily.

Takht-Ravanchi již dříve v listopadu odsoudil hrozbu pro region izraelskými jadernými zbraněmi. V této souvislosti označil přístup Tel Avivu k Íránu za pokrytecký. Tímto způsobem se Tel Aviv snaží odvrátit pozornost světa od vlastních jaderných aktivit a arzenálu. 

“V průběhu historie Izrael soustavně a nehorázně porušoval stovky rezolucí OSN proti agresi, okupaci a válečným zločinům, a to nesmí být zapomenuto,” řekl Takht-Ravanchi s odkazem také na zločiny proti Palestincům.

Izrael také nedodržel předpisy zakazující výrobu, vývoj a skladování zbraní hromadného ničení, zatímco arzenál této země hraje destabilizující roli s ohledem na hrozivý postoj Izraele k míru a bezpečnosti ve světě.

“Svět si musí být plně vědom nezákonných aktivit Izraele a ohrožení regionálního míru a bezpečnosti.”

Izrael nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil existenci svého jaderného arzenálu. Vzhledem k tomu, že Izrael nepodepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT), a proto není předmětem pravidelného vyšetřování Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), veškerý takový vývoj, jako je ten v jaderném zařízení poblíž Dimony v poušti Negev , jsou veřejnosti málo známé. Federace amerických vědců odhaduje, že Izrael má kolem 90 hlavic vyrobených z plutonia z těžkovodního reaktoru poblíž Dimony.

V roce 2015 se pět mocností s právem veta OSN, USA, Čína, Rusko, Francie a Velká Británie, stejně jako Německo a Írán dohodlo ve Vídni na dohodě JCPOA, která umožňuje Íránu mírové využívání jaderné energie, ale popírá rozvoj jaderné energie pro výrobu nukleární zbraně. Jako protikrok předpokládala takzvaná „atomová dohoda“ odstranění západních ekonomických sankcí. V roce 2018 USA odstoupily od jaderné dohody na popud tehdejšího amerického prezidenta Trumpa. V reakci na toto a nové sankce USA začal Írán o rok později překračovat limity stanovené ve smlouvě pro výrobu obohaceného uranu. Bidenova vláda opakovaně signalizovala svou ochotu znovu se připojit k jaderné dohodě, ačkoli je to na Íránu jednostranně dohodu znovu splnit. Naopak Teherán postrádá jakékoli ujištění z Washingtonu, jako je zrušení amerických sankcí nebo že USA od dohody opět jednostranně neodstoupí – to ale americký prezident Biden slíbit nechtěl. Rusko také trvá na „obnovení plné implementace JCPOA“, včetně zrušení sankcí, které byly na Írán uvaleny.

 

Sdílet: