27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lukašenko žádá Rusko, aby rozmístilo jaderné střely poblíž Polska a Ukrajiny

Zatímco napětí na bělorusko-polské hranici kvůli pokračující migrační krizi stále roste, běloruský prezident Lukašenko požádal Moskvu, aby v zemi umístila systémy jaderných balistických raket. Stalo se tak poté, co Lukašenko pohrozil uzavřením plynovodu Jamal.

Napětí mezi Běloruskem a Polskem za poslední týden prudce vzrostlo. V centru tohoto napětí je migrační krize na polsko-běloruské hranici. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nedávno pohrozil uzavřením plynovodu Jamal, který dopravuje ruský plyn přes Bělorusko do západní Evropy. Mezitím Bělorusku hrozí další západní sankce. Moskva však Lukašenka varovala, aby podobné kroky nepodnikal i přes úzké vazby mezi oběma zeměmi.

Vzhledem k tomu, že Nord Stream 2 je v podstatě hotový a připravený dodávat ruský zemní plyn, jedinou překážkou zůstává schválení plynovodu regulačními orgány. Pokud by Lukašenko jednal jednostranně a uzavřel plynovod Jamal, mohlo by to hrát přímo do karet kritikům, kteří tvrdí, že Nord Stream 2 vkládá příliš mnoho moci do rukou Moskvy, pokud jde o evropskou energetickou nezávislost.

Ale i když napětí mezi Běloruskem a Západem i nadále eskaluje, a to i přes varování Moskvy k Lukašenkovi týkající se plynovodu Jamal , agentura Reuters  o víkendu ohlásila , že „prezident Běloruska Alexandr Lukašenko požaduje  na jihu a západě země umístění ruských jaderných raketových systémů  Iskander“. Agentura Reuters citovala Lukašenka: “Potřebuji několik divizí na západě a na jihu, a nechte je tam.” Také se tam píše:

“Lukašenko řekl časopisu National Defense, že potřebuje mobilní balistický raketový systém Iskander, který má dosah až 500 kilometrů a může nést konvenční i jaderné hlavice.”

Ačkoli Kreml na dotaz západních reportérů tato prohlášení nekomentoval, není pochyb o tom, že nastal ten nejhorší možný čas pro otevření tak provokativní diskuse, jako je ta o jaderných zbraních – zvláště když se zdá, že se Rusko snaží bránit aby se distancoval od některých nejvýstřednějších poznámek běloruského vedení.

Je třeba poznamenat, že Lukašenko vyjádřil myšlenku umístit systémy schopné nést jaderné zbraně „na jihu a západě“ Běloruska. Je zásadní, že země na západ od Běloruska jsou členy EU Polsko a Litva a Ukrajina přátelská NATO je na jihu.

I když jsou Rusko a Bělorusko stále součástí úzce spolupracujícího „unijního státu“, taková akce, kdy Rusko předá Bělorusku jaderné zbraně, může vyvolat krizi srovnatelnou s krymskou krizí v roce 2014 a možná i válku s NATO ke které by to vše mohlo ekalovat..

 

Sdílet: