27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Jak se uprchlíci dostávají na hranice s Polskem

Evropa začala, i když neochotně, přiznávat, že to nejsou Lukašenko a Putin, kdo organizuje dodávky migrantů na běloruskou hranici s Polskem, ale evropští pašeráci lidí a turecká letecká společnost. Většina zadržených pašeráků pochází z Německa, uvedla německá televize Welt s odvoláním na důvěrný dokument Evropské komise.

“Většina nahlášených případů se týká zadržení řidičů, kteří pomáhají nelegálním migrantům (především ze Sýrie, ale také z Afghánistánu, Íránu, Iráku, Kuvajtu a Jemenu) dostat se do Německa v pronajatých autech přes Polsko. Ve většině případů se jedná o státní příslušníky třetích zemí (Íránce, Iráčany, Syřany a Turky), kteří pobývají v Německu,” uvádí se v dokumentu Evropské komise. Finsko je po Německu druhou cílovou zemí uprchlíků.

Státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí Clément Bon ve vysílání televizního kanálu BFM uvedl, že údaje o migrační krizi na hranicích EU s Běloruskem neumožňují hovořit o zapojení Ruska do organizace dodávek migrantů. Připomněl, že o migrační krizi se hovořilo již během jednání úřadující německé kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimira Putina na schůzce ministrů zahraničí a obrany Ruska a Francie v Paříži 12. listopadu.

Jedná se však o ojedinělé případy. A obecným trendem je, že Západ vyzval k sankcím proti Aeroflotu. Absurdní! “Pokud velmi diplomaticky, tak to není pravda,” zdůraznil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. – “Aeroflot nemá žádné lety mezi hlavními městy zemí, odkud do Evropy proudí uprchlíci. Poté, co Evropa a USA tyto země bombardovaly, letecká společnost do těchto zemí nelétá.”

Clément Bon, státní tajemník francouzského ministerstva zahraničí, zároveň uvedl, že existuje problém s leteckou společností Turkish Airlines, která se podle Bruselu podílí na přepravě migrantů do Minsku. “Před rokem jsme zažili podobnou krizi, když Turecko zorganizovalo podobný nátlak na Řecko, takže musíme být vůči Turecku tvrdí,” řekl Bon. Letecké společnosti Turkish Airlines a FlyDubai by mohly být v Evropské unii zakázány.

Dva vysocí představitelé EU, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell a místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas, se brzy vydají do zemí, jako jsou Arménie, Egypt, Irák, Jordánsko, Libanon, Turecko a Spojené arabské emiráty, aby zabránili potenciálním migrantům v cestě do Minsku, uvedl Brusel.

Evropská média komentují migrační krizi na bělorusko-polské hranici roztříštěně. “Je obtížné formulovat společnou uprchlickou politiku, která by odpovídala německému pojetí humanity a polskému pojetí národní identity,” píše Süddeutsche Zeitung. – A dokud EU nenajde společnou řeč, zůstane zranitelná vůči vydírání a morálním útokům.

Bild připomněl migrační krizi z roku 2015 a větu kancléřky Merkelové: “Zvládneme to. Neudělali to. “Málokdy se stává, aby realita tak rychle vyvrátila slova politiků,” napsal Bild.

Objevily se již důkazy o přímém zapojení občanů EU do přepravy migrantů na hranice s Polskem. Známý německý politolog Alexander Sosnowski hovořil o situaci v Německu v souvislosti s nelegální migrací. Podle něj vypukl v Německu skandál: řada významných publikací zveřejnila odhalující materiály o zločinném systému přepravy migrantů z Polska do SRN. To vše organizují především Němci. Podle Sosnowského dokonce i němečtí novináři označují tento příběh za velký finanční podvod.

Poté, co USA a země NATO obsadily Afghánistán, porazily Irák, zpustošily Libyi a zasáhly v Sýrii a Afghánistánu, proud uprchlíků z těchto zemí do Evropy nevyschl. Dříve se do zemí EU dostávaly přes Řecko a Itálii, ale tam byly brzy zablokovány. Nyní se severní trasa stala populární. A není to problém, který by se dal tak snadno vyřešit.

Vladimír Malyšev

Как беженцы попадают на границу с Польшей vyšel 12.11.2021 na fondsk.ru. Překlad Zvědavec.

Převzato: Zvedavec.org

 

Sdílet: