27. 5. 2022

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Polský premiér vyzývá NATO, aby podniklo konkrétní kroky proti Bělorusku

K vyřešení uprchlické krize na polských hranicích s Běloruskem slova nestačí. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki a vyzval NATO, aby podniklo „konkrétní kroky“ k vyřešení problému.

“Není pochyb o tom, že věci zašly příliš daleko,” řekl v neděli polské tiskové agentuře PAP polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že „samotná slova k zastavení Minska nestačí“. Obvinil Bělorusko z organizování hraniční krize.

Polský předseda vlády také oznámil, že on a hlavy států a vlád Lotyšska a Litvy zvažují použití článku čtyři smlouvy NATO, aby přiměli alianci jednat.

Článek čtyři uvádí, že smluvní strany musí vést konzultace, „pokud se jedna z nich domnívá, že je ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost jedné ze smluvních stran“.

Nestačí „veřejně vyjádřit naše znepokojení,“ zdůraznil Morawiecki a dodal, že od všech členů NATO je vyžadováno „odhodlání a konkrétní kroky“. Řekl, že je v neustálém kontaktu s dalšími evropskými lídry. Nedávno hovořil s předsedou Rady EU Charlesem Michelem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. O “provokativních akcích” Minska byl informován i americký prezident Joe Biden.

Polský premiér také tvrdil, že jsou na stole nové sankce proti Bělorusku. Ty by byly zváženy na příštím naléhavém summitu Rady EU, které Polsko požadovalo svolat. Vysvětlil:

“Určitě budeme jednat o dalších sankcích, včetně úplného uzavření hranic.”

Morawiecki obvinil Minsk a Moskvu, že vedou dezinformační kampaň proti Polsku, aby obvinily zemi z krize. Vyzval západní média, aby nenapadla údajnou manipulaci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka výměnou za přístup do uprchlických táborů. Předseda polské vlády zdůraznil, že nedávné zprávy médií z USA ho otřásly. Vyzval média, aby se spoléhala na „spolehlivé, ověřené informace“, které Polsko poskytuje prostřednictvím speciálně zřízeného vládního portálu. Zapoměl dodat, že se jedná jen o jednostranné lživé informace a nezávislí novináři nejsou do zóny vpouštění, aby si mohli sami udělat obrázek o věrohodnosti jeho tvrzení.

Na bělorusko-polské hranici uvízly tisíce migrantů, především z Blízkého východu. EU obviňuje Bělorusko z organizování krize. Minsk to opakovaně popřel s tím, že si prostě nemůže dovolit zvýšenou bezpečnost hranic kvůli ochromujícím sankcím z Bruselu. Podle běloruských úřadů vede EU „hybridní válku“ proti Minsku podporou běloruské opozice.

 

Sdílet: