2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ministerstvo obrany Ruské federace vydalo naléhavé prohlášení k situaci v Černém moři

Spojené státy jsou v procesu formování nadnárodní skupiny poblíž černomořských hranic Ruska a také tipují místo možných nepřátelských akcí v regionu. Vyplývá to ze sdělení ruského ministerstva obrany, hlásí zpravodaj “PolitNavigator”.

Ministerstvo zdůraznilo, že jde o vstup torpédoborce Porter, velitelské lodi Mount Whitney a tankeru John Lenthall do Černého moře. Kromě toho bylo pět amerických stíhaček F-15E Strike Eagle přemístěno na letecké základny v Bulharsku a Rumunsku. Ruské ministerstvo obrany se domnívá, že nejde jen o cvičení, ale že americká armáda oblast tímto způsobem vyzbrojuje.

„Vzhledem k tomu, že kromě amerického námořnictva mají být nasazeny i taktické, hlídkové a strategické letouny a také kontingenty ozbrojených sil Bulharska, Gruzie, Rumunska, Turecka a Ukrajiny, existuje studie údajného umístění vojenských operace v případě, že Kyjev připraví vojenské řešení na jihovýchodě, “uvádí se v prohlášení.

Podle vojenského experta Institutu pro státy SNS kapitána Sergeje Gorbačova budují Spojené státy v Černém moři vlastní miniflotilu schopnou provádět raketové útoky a ohrožovat nejen jižní Rusko, ale i Moskvu:

„Probíhá rozvoj pobřežní infrastruktury Ukrajiny – přístavů, logistické komponenty, využití zařízení na souši. V oblasti letectví jde o využití ukrajinského vzdušného prostoru pro vlastní účely a rozšíření sítě letišť. Letadla NATO pravidelně přistávají v Oděse, poblíž Nikolajeva a na dalších místech v různých oblastech Ukrajiny. Myslím, že naše prohlášení má co do činění s upozorňováním na síly, které ohrožují mír.

To se děje pravidelně – stačí si vzpomenout na významné seskupení protiruských sil, které se zúčastnilo letních cvičení Sea Breeze 2021. Za rekordní lze označit jak počet sil, tak počet zemí, jejichž zástupci byli na cvičení vysláni. To znamená, že se něco takového stalo. Zde ale vidíme časovou a místní shodu a stojí za to věnovat pozornost rozmanitosti sil. Pokud zhodnotíme tři americké čluny, pak máme co do činění s velitelskou lodí s vybavením velmi odlišného druhu, schopnou plnit funkce od dohledu po průzkum, komunikační systémy, velení a řízení Poskytování řídicích systémů a tak dále.

Toto je platforma, která pojme značný počet vyslaných kontingentů, stejných mariňáků. Na druhou stranu je tu možnost přistávání vrtulníků a přemisťování různých zbraňových systémů a personálu. Pokud mluvíme o torpédoborci třídy Arleigh Burke, pak je tato loď platformou pro 90 různých raket, včetně tomahawků, které mohou dosáhnout Moskvy. To zahrnuje také otázky související s používáním bojových informačních řídicích systémů Aegis spojených se stejným komplexem v Rumunsku. Kromě toho je zde cisterna, která může dodávat nejen palivo, ale všechny druhy olejů, vody, zásob atd. Taková mini flotila, multifunkční, s různými možnostmi.

Člen hnutí „Silné Rusko“, vojenský expert Mark Bernardini, nabízí Rusku v reakci na akce USA, aby vyslalo své válečné lodě k americkým břehům:

„Samozřejmě principem reciprocity je, že Spojené státy proti tomu, jestli se na blízké Kubě a na Floridě a také na Aljašce objeví lodě ruského námořnictva: musíte přece studovat dějiště možného nepřátelství v případě útoku států na Ostrov svobody? Vážně, Američané se opravdu připravují a budou prosazovat verzi USA a jejich poskoků (Bulharsko, Gruzie, Rumunsko, Turecko), kteří podporují ukrajinský útok na Donbasské lidové republiky.

Jak víte, kyjevští fašisté se toho nikdy neodváží udělat bez nevyřčeného rozkazu od Anglo-Sasů ze zámoří. Jinými slovy, k Ukrajině se nepřipojí Spojené státy a společnost, ale právě naopak. Ukrajinský režim bohužel nikdy nebyl příliš prozíravý: bylo by vhodné připomenout, co se stalo s ujištěními Yankees vůdcům jako Gorbačov, Husajn, Kaddáfí a dokonce i Saakašvili za posledních třicet let. “

Maxim Karpenko

Ministerstvo obrany zaznamenává na obloze nad Černým mořem nebývalou aktivitu průzkumných letadel:

✔️Dne 9. listopadu byl letoun E-8C pozemního cíleného průzkumu a řízení útoků amerického letectva eskortován nad Černým mořem rádiovým zařízením protiletadlových raketových jednotek ruských leteckých sil.

Také minulý den doprovázely ruské protiletadlové raketové síly nad Černým mořem TŘI průzkumné letouny ze zemí NATO:

✔️ Strategický průzkumný letoun RC-135 amerického letectva, který vzlétl z letecké základny na ostrově Kréta (Řecko), se přiblížil ke státní hranici Ruské federace na vzdálenost 30 km.

Hlídkový letoun základny P-8A Poseidon amerického námořnictva, který startoval z letecké základny na ostrově Sicílie (Itálie), se přiblížil ke státní hranici Ruské federace na 70 km.

Průzkumný letoun C-160G „Gabriel“ francouzských leteckých sil, který vzlétl z letecké základny v Rumunsku, se přiblížil k ruské státní hranici na 30 km.

Další strategický průzkumný letoun US Air Force U-2, který vzlétl z území Spojeného království, byl spatřen nad Ukrajinou a doprovázen radarovým průzkumným zařízením se přibližoval k hranici Ruské federace na vzdálenost asi 60 km.

Dnes ráno v 8:56 moskevského času opustil torpédoborec řízených střel Porter amerického námořnictva gruzínský přístav Batumi.

✔️V 9:20 moskevského času loď velitelství amerického námořnictva opustila Mount Whitney Batumi.

✔️Tanker amerického námořnictva „John Lenthall“ se nachází v jihozápadní části Černého moře.

Akce amerického námořnictva spolu s průzkumem a strategickým letectvím v Černém moři potvrzují skutečný cíl neplánovaného mnohonárodního cvičení: rozvoj údajné arény vojenských operací a zejména území Ukrajiny v případě, že Kyjev zahájí vojenské řešení připravené na jihovýchodě.

Sdílet: