29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká armáda ospravedlňuje své zločinné útoky na ženy a děti jako „legitimní“

Mluvčí americké armády obhajoval sérii útoků na civilisty v Sýrii, které zabily 80 lidí, včetně žen a dětí. Šlo o sebeobranu, kázeňská opatření nebyla nutná.

Minulý týden byla americká armáda opět středem kontroverze poté, co New York Times informovaly, že Pentagon v roce 2019 kryl útok na syrské civilisty. Při útoku údajně zemřelo nejméně 80 lidí. Po zveřejnění zprávy vydali představitelé americké vlády prohlášení potvrzující počet obětí a tvrdili, že 16 ze zabitých byli podezřelí  bojovníci z Islámského státu.

Na dotaz ohledně dalších 60 obětí, zjevně včetně žen a dětí, americké ústřední velení řeklo New York Times, že není „nejisté“, zda jde o civilisty, „částečně proto, že ženy a děti v Islámském státě někdy berou zbraně“.

V neděli mluvčí amerického ústředního velení kapitán Bill Urban útoky obhajoval v prohlášení pro BBC . Tvrdil, že to udělali pro sebeobranu. Armáda „nemohla přesvědčivě charakterizovat stav více než 60 dalších obětí“, protože „na videu bylo vidět několik ozbrojených žen a nejméně jedno ozbrojené dítě“.

“Přesné složení ozbrojeného a neozbrojeného personálu nebylo možné jednoznačně určit,” řekl Urban, který předpokládal, že je “pravděpodobné”, že většina obětí “byli v době útoku také bojovníci”.

Je stále pravděpodobnější, že při těchto útocích bylo zabito více civilistů.

Urban připustil, že při útocích byli zabiti civilisté, včetně žen a dětí, ale tvrdil, že útoky byly „legitimní sebeobranou“ a že podle vyšetřování „nebylo oprávněné žádné disciplinární opatření.“

Podle zprávy New York Times byli dokonce američtí vojenští důstojníci šokováni a znepokojeni útoky, které viděli naživo prostřednictvím kamery dronu. Někteří dokonce uvažovali, zda lze incident považovat za válečný zločin. Událost však byla údajně rychle ukryta. Počet obětí by zůstal utajen.

Jedním slovem: americký válečný dobytek, co nás chce učit demokracii!

 

Sdílet: