5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Po částečném uzamčení v Nizozemsku vypukly pouliční bitvy

Poté, co nizozemská vláda v pátek oznámila třítýdenní částečnou uzamčení, vypukly téhož večera vážné nepokoje v Haagu, sídle parlamentu a vlády v Nizozemsku. Zatím není jasné, zda došlo ke zranění.

V pátek večer demonstrovalo mnoho lidí v nizozemském městě Haagu proti částečnému uzamčení vyhlášenému vládou. Došlo také k masivním nepokojům. Někteří sváděli skutečné pouliční bitvy s policií.

Picture noviny uvedli také, že cihly a láhve létaly ze strany demonstrantů s policií. To použilo vodní děla a “přivezla policejní psy – bez náhubků”, jak dále uvádí obrázek . Kromě toho prý cizí lidé házeli ohňostroje. Podle zpráv došlo ke značným škodám na majetku. Zatím není jasné, zda došlo i ke zranění.

Vláda v pátek rozhodla o částečném omezení na příští tři týdny. “Tyto zásahy jsou drastické a ovlivní každého,” řekl v pátek večer v Haagu premiér Mark Rutte.
Restaurace a supermarkety musí od soboty zavírat ve 20 hodin, ostatní obchody dokonce v 18 hodin.

Bude znovu zavedeno pravidlo vzdálenosti 1,5 metru, občané by měli pracovat z domova a doma přijímat maximálně čtyři návštěvy denně. Sportovní soutěže se musí konat bez diváků. To platí i pro fotbalové zápasy, jako je nizozemská kvalifikace mistrovství světa proti Norsku příští úterý v Rotterdamu.

“Virus je všude”

Opatřeními „mají omezit kontakty a tím zpomalit nové infekce“ zdůvodnil opatření Rutte. Dodal: “Tlak na zdravotní systém je v tuto chvíli extrémně vysoký.” Odborníci, kteří vládě radí ohledně pandemie, také naléhavě doporučili uzamčení.

“Virus je všude, po celé zemi, ve všech oblastech.”

Vláda o nových opatřeních jednala od čtvrtka. Z odstávky jsou nadále vyloučena pouze kina a divadla. Návštěvníci musí prokázat, že byli očkováni, testováni nebo uzdraveni. Dočasná vláda chce toto pravidlo 3G rozšířit na podniky a možná i na pracovní místa. Pro některé oblasti má být navíc zavedeno pravidlo 2G, například pro hospody a festivaly.

Až koncem září země uvolnila většinu pravidel. Situace se ale opět zhoršila. Asi 82 ​​procent občanů v Nizozemsku je plně proočkovaných. Další zpřísnění vstoupilo v platnost před deseti dny. Požadavek masky byl opět rozšířen na veřejná prostranství a obchody. Řada občanů však nedodržovala pravidla, jejichž vymáhání se například v hospodách jen stěží kontrolovalo.

Odolnost vůči omezenému uzamčení je nyní skvělá. Podnikatelé, sportovní svazy a hostinští reagovali rozhořčeně. Svaz restaurací varoval, že hostinští nebudou pravidla dodržovat. “Limit byl dosažen. Podnikatelé jsou naštvaní,” řekl předseda asociace restaurací Robèr Willemsen.

 

Sdílet: