28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lavrov okomentoval agresivní politiku NATO vůči Rusku

Severoatlantická aliance se chová agresivně vůči Rusku, v tomto duchu se nese i nejnovější posílení v Černém moři, řekl v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Řekl, že Severoatlantická aliance jako celek a USA pokračují v politice zastrašování Ruska, která zahrnuje „poměrně agresivní akce vůči naší zemi“.

„V posledních dnech se objevilo mnoho příkladů, ať už jde o rozmístění dalších sil v Černém moři, nebo o vyslání válečných lodí v neobvyklém rozsahu do tohoto regionu,“ řekl Lavrov novinářům.

Lavrov uvedl, že na schůzce francouzského a ruského ministra zahraničí a ministra obrany ruská delegace navrhla zahájit jednání o východisku ze slepé uličky ve vztazích s evropskou unií.

„Dnes jsem na okraj libyjské konference hovořil s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který rovněž zdůraznil svůj zájem na nalezení způsobů, jak vyvést naše vztahy z hluboké slepé uličky, v níž se ocitly v důsledku opatření, která Západ přijal poté, co podpořil a toleroval státní převrat, který v roce 2014 provedli radikálové na Ukrajině,“ řekl Lavrov novinářům

Podle jeho slov se jim podařilo s Charlesem Michelem vést takový přímý, ale poměrně dlouhý rozhovor, včetně toho, že by měli ještě nějakým způsobem normalizovat situaci mezi Moskvou a Bruselem, tedy Evropskou unií.

Kromě toho označil tvrzení o zapojení Ruska do migrační krize na polsko-běloruské hranici za absurdní.

„Myslím, že Rusko by mělo reagovat velmi jednoduše – měli bychom ignorovat všechny ty bláboly a ostrá prohlášení, arogantní prohlášení, která jsou diktována pouze rusofobními instinkty,“ uvedl.

Průzkumné letouny zemí NATO

Připomeňme, že ruské radary během jednoho dne zaznamenaly šest letů průzkumných letounů zemí Severoatlantické aliance ve vzdušném prostoru nad Černým mořem, informovalo v pátek ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo uvedlo, že nadále sleduje vojenské aktivity agresivní povahy ze strany USA v oblasti Černého moře.

Podle ministerstva byly ve střední a severozápadní části Černého moře zjištěny průzkumné lety tří hlídkových letounů P-8A Poseidon amerického námořnictva z letecké základny na ostrově Sicílie (Itálie) a také C-160G Gabriel francouzského letectva z letecké základny v Rumunsku. Kromě toho byly objeveny průzkumné letouny RC-135 amerického letectva, které létaly z letecké základny na ostrově Kréta, a průzkumné letouny U-2S rovněž amerického letectva, které létaly z letecké základny na ostrově Kypr.

Ministerstvo uvádí, že po přechodu z gruzínského přístavu Batumi se torpédoborec Porter, USS Mount Whitney a USS John Lenthall nacházejí v jihozápadní části Černého moře a pokračují v cestě na západ.

Americké lodě v Černém moři monitorují lodě Černomořské flotily: raketový křižník Moskva, fregata Admirál Essen a hlídková loď Pavel Děržavin.

Ruské ministerstvo obrany znovu zdůraznilo, že považuje agresivní vojenské aktivity USA v černomořském regionu za hrozbu pro regionální bezpečnost a strategickou stabilitu. „Skutečným účelem Ruskem nevyprovokovaných akcí USA v černomořském regionu je studium divadla vojenských akcí pro případ, že Kyjev vyřeší konflikt na jihovýchodě silou,“ zopakovalo ministerstvo.

ZDROJ

 

Sdílet: