2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

MUDr. Jan Hnízdil: Poslední blog

Staré končí, nové začíná

Vážení a milí přátelé,

přes deset let jsem se s Vámi setkával na tomto blogu. Člověk míní, Covid mění. Šéfredaktorem aktualne.cz, panem Josefem Pazderkou, jsem byl dnes informován, že porušuji etický kodex, neboť „Bloger nesmí ve svém blogu úmyslně zveřejňovat informace nepravdivé, zavádějící, neúplné či takové, jejichž pravdivost si nemohl předem dostatečně ověřit a které by mohly poškodit práva či dobré jméno jiných osob či organizací“ Byl jsem vyzván, abych sporné blogy neprodleně odstranil, respektoval názory „ministerstva zdravotnictví, případně Státního ústavu pro kontrolu léčiv i dalších odborných institucí.“ Pokud této žádosti nevyhovím, bude redakce „nucena sáhnout k dočasnému zmrazení blogerského účtu, případně k jeho úplnému uzavření.“ (viz korespondence s panem Josefem Pazderkou níže). Stejná výzva byla adresována i kolegovi blogerovi Janu Tománkovi.

Odmítám, že bych kdy zveřejňoval „informace nepravdivé, zavádějící, neúplné či takové, jejichž pravdivost jsem si nemohl předem dostatečně ověřit a které by mohly poškodit práva či dobré jméno jiných osob či organizací.“ Za mými názory si stojím. Nesmažu, neodvolám. Ve svobodném státě by měl být dán prostor i názorům, které nejsou v souladu s oficiální covid – ideologií. To je základem demokracie, plurality názorů, nezávislé žurnalistiky i kvalitní medicíny.
Očekávám, že tento můj blog bude neprodleně smazán a blogerský účet uzavřen. Pokud bych z mých názorů ustoupil, byla by to zrada na Vás i ztráta sebeúcty. Budu – li mít možnost se s Vámi setkávat na jiném místě, bude mi potěšením. Staré končí, nové začíná.
Děkuji za přízeň. V úctě. MUDr. Jan Hnízdil
————————————————–
Vážený pane Hnízdile,
srdečně Vás zdravím, jmenuji se Josef Pazderka a jsem šéfredaktorem serveru Aktuálně.cz, na jehož stránkách máte svůj blog. Kolegové vás již před časem kontaktovali, nyní tak činím já.

V rámci pravidelného monitoringu narážíme na Vašem účtu opakovaně na příspěvky, které šíří dezinformace o koronaviru i další extrémní názory. Ctíme osobní pohled každého jednotlivce, jako bloger jste za obsah primárně odpovědný Vy, nicméně jako redakce platformy, která Váš blog hostí, jsme nuceni upozornit Vás na porušování Kodexu blogera Aktuálně.cz, konkrétně tohoto ustanovení:

 

„Bloger nesmí ve svém blogu úmyslně zveřejňovat informace nepravdivé, zavádějící, neúplné či takové, jejichž pravdivost si nemohl předem dostatečně ověřit a které by mohly poškodit práva či dobré jméno jiných osob či organizací“.
Doba je mimořádná, během epidemie koronaviru umírají lidé a Aktuálně.cz jako zodpovědné médium dělá maximum pro to, aby na svých stránkách – včetně blogů – prezentovalo ověřené a vědecky podložené informace. Nejde o názor, ale o fakta. Některé texty, prezentované opakovaně v rámci Vašeho blogu, tomuto přístupu bohužel odporují.

Například:
S ohledem na shora uvedené Vás žádáme o urychlené odstranění těchto příspěvků a zdržení se podobné praxe v budoucnu. Nechceme a nebudeme se s Vámi pouštět do odborné diskuse o koronaviru, pro tento účel odkazujeme na stránky Ministerstva zdravotnictví, případně Státního ústavu pro kontrolu léčiv i dalších odborných institucí. Odkazy najdete například zde:

Očkování proti covidu-19: nejdůležitější otázky a odpovědi | ZP MV ČR (zpmvcr.cz)

Pokud se tak nestane, budeme nuceni sáhnout k dočasnému zmrazení Vašeho blogerského účtu, případně k jeho úplnému uzavření, což bychom činili velmi neradi.

Závěrem Vás chci požádat také o nezveřejňování pouhých odkazů na další webové stránky v rámci Vašeho blogu a neprezentování textů dalších osob. K tomu Váš blog na Aktuálně.cz není určen, což je rovněž uvedeno v našem Kodexu:

„Bloger nesmí zveřejnit pod svým jménem či přezdívkou cizí text nebo jeho část. Tento zákaz platí i pro texty, jejichž autor není známý.”
Zde opět konkrétní příklady této praxe:
https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=41100
https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=41146
Předem děkuji za pochopení a neprodlené vyhovění této žádosti.
 

Přeji vše dobré!
Josef Pazderka

Editor-in-chief/šéfredaktor Aktuálně.cz
Leading Czech online daily

Economia, a.s. | Pernerova 47 | 186 00 Praha 8
josef.pazderka@economia.cz | www.aktualne.cz

—————————————————-
Vážený pane šéfredaktore,
vážím si možnosti zveřejňovat příspěvky na aktualne.cz. Činím tak přes deset let, nejčtenější text měl před 300 tisíc shlédnutí. Vždy jsem se snažil o maximální objektivitu, korektnost a kultivovanost.
To ovšem neznamená, že jsem se nemohl dopustit pochybení či zveřejnění nepřesné či zavádějící informace. Nikdy jsem tak ale nečinil záměrně. Chyb se může dopustit každý z nás. Dovoluji si Vás požádat o sdělení, jakých prokazatelně nepravdivých informací jsem se dopustil. Pokud se tak stalo, chyby neprodleně napravím. Odstranění textů v plném rozsahu však odmítám.
Respektuji Vaše právo můj účet zrušit.
V úctě MUDr. Jan Hnízdil

 

Sdílet: